K otrasnému incidentu došlo v obci Kráľová nad Váhom pri Šali. Pred pár dňami bol mestským úradom avizovaný postrek proti komárom. Panika však nastala, keď sa chemikália začala šíriť vzduchom o dve hodiny skôr. Na ulici bolo v tom čase plno rodín s deťmi. Takto si pritom môžete vyrobiť domáci repelent proti komárom

Otrasný incident otriasol obcou Kráľová nad Váhom pri Šali. Mestský úrad tu pred pár dňami avizoval chemický postrek proti otravným komárom, ktorý sa mal uskutočniť o 11.-tej hodine večer. Rodiny s deťmi mali o tomto čase uzatvoriť okná, aby sa nenadýchali nebezpečných výparov.

Šok a panika nastali v okamihu, keď pracovníci bez varovania prišli o dve hodiny skôr a okolo ničnetušiacich obyvateľov sa začal valiť hustý postrek. RTVS priniesla informáciu, že chemikálie sú zdraviu škodlivé a podľa odborných štúdii je použitý cypermetrín toxický, karcinogénny, môže spôsobiť zvracanie či úzkosť. Jeho výhodou je však slabé vstrebávanie cez pokožku.

Vo videu nižšie je zachytený stres, ktorý prežívali rodiny po zistení, že sa pred postrekom nestihli skryť vo svojich domovoch: “Z ničoho nič na nás vypustili postrek. Priamo na deti a ľudí. Zasiahlo to asi dvadsať občanov. Nemali sme najmenšiu šancu sa niekde skryť alebo odísť. Boli sme tam s trojtýždňovým dieťaťom a oni to na nás vypustili s tým, že bolo deväť hodín večer a oni v oficiálnej správe hlásili, že s postrekom sa začne o jedenástej. O deviatej prišla dodávka, z ktorej videli všetkých ľudí a napriek tomu to spustili,” dodáva zhrozene pre portál Topky jeden zo svedkov.

Zdroj: topky.sk, ncbi.nlm.nih.gov │ Foto: Facebook/Stop pesticídom, Správy RTVS