Súčasťou oficiálnej návštevy pápeža Františka bolo aj stretnutie sa s rómskou komunitou priamo na košickom sídlisku Luník IX., ktorá je považovaná za najviac problémovú oblasť na Slovensku. Svätý Otec však v prítomnosti viac ako 2 000 ľudí sršal dobrou náladou a širokým úsmevom.

Obyvatelia Luníka IX. sa s pápežom Františkom stretli pred saleziánskym komunitným centrom, pričom dostal dva obrazy rómskych blahoslavených Emílie a Zefirína. Rómska komunita si pripravila aj zmenšeninu plastiky Krista Zmŕtvychvstalého, ktorej originál sa nachádza v kostole na košickom sídlisku.

Svätý Otec sa previezol aj po Hlavnej ulici, pričom z auta pozdravil stovky občanov a následne bol pre neho pripravený program plný kultúrno-duchovných vystúpení. K slovu sa napokon dostala aj hlava katolíckej cirkvi. ,,Drahí bratia a sestry, príliš často ste boli predmetom predsudkov a nemilosrdných súdov, diskriminačných stereotypov, hanlivých slov a gest. Vďaka tomu sme sa všetci stali chudobnejšími, chudobnejšími v ľudskosti. Na obnovu dôstojnosti potrebujeme prejsť od predsudkov k dialógu, od uzavretia k integrácií,“ povedal vo svojom prejave.

Podľa slov pápeža je budúcnosť uložená v deťoch, ktoré si majú plniť svoje veľké sny bez bariér spoločnosti. ,,Chcú rásť spolu s ostatnými, bez prekážok a zabraňovania. Zaslúžia si integrovaný a slobodný život. Práve pre nich je potrebné robiť odvážne rozhodnutia. Pre ich dôstojnosť, pre ich vzdelanie, aby vyrastali dobre zakorenené v svojom pôvode, ale zároveň bez toho, aby videli každú možnosť ako vylúčenú,“ uviedol 84-ročný katolík.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: saleziani.sk  |  Foto: IG/franciscus, YT/News-Aktuality, FB/saleziani.sk