Pápež František opäť ukázal, aké veľké je jeho srdce! Po utorkových útokoch v Bruseli, sú protimoslimské a protiprisťahovateľské nálady vyhrotené. Pápež napriek tomu vyhlásil, že všetci sme deti toho istého Boha a pristúpil k aktu, za ktorý ho ľudia obdivujú ešte viac.

[sociallocker]Pápež František je známy svojou skromnosťou, bezprostrednesťou, veľkým srdcom a nebojí sa zmien. Neraz nás presvedčil o tom, že je iný ako ostatní. Včera, na Zelený štvrtok umyl a pobozkal nohy moslimským, pravoslávnym, hinduistickým a katolíckym utečencom. Z Pápežovho vrúcneho gesta sú ľudia na celom svete dojatí a zanechávajú mu láskyplné odkazy.

 

Obrad umývania nôh, vykonávaný tradične na Zelený štvrtok, pripomína Ježiša, ktorý podľa kresťanského učenia umýval pred Poslednou večerou nohy 12 apoštolom. Po Poslednej večeri bol ukrižovaný. Umývanie nôh je gestom symbolizujúcim službu. František ho dal do protikladu s “gestom skazy” vykonaným bruselskými útočníkmi. Vyhlásil, že chceli zničiť bratstvo ľudstva, zastúpeného migrantmi, informuje o tom cas.sk.

https://www.instagram.com/p/BDXiFrdSibr/?tagged=pope

 

Niekoľko migrantov plakalo, keď si František pred nich kľakol, polial ich chodidlá svätenou vodou z mosadznej nádoby, utrel ich a pobozkal. František už po svojom zvolení do úradu v roku 2013 porušil pravidlá Vatikánu, podľa ktorých sa na obrade umývania nôh môžu zúčastniť iba muži.

Vatikán oznámil, že na dnešnom obrade sa zúčastnili štyri ženy a ôsmi muži. Medzi ženami bola katolíčka, ktorá pracuje v uvedenom centre, a tri migrantky – koptské kresťanky z Eritrey. Medzi mužmi sa nachádzali štyria katolíci z Nigérie, traja moslimovia z Mali, Sýrie a Pakistanu a hinduista z Indie, informuje cas.sk.

 

“Každý z nás, všetci spoločne: moslimovia, hinduisti, katolíci, kopti, evanjelici. Ale ako bratia, deti toho istého Boha. Chceme žiť v mieri, v jednote,” povedal František.

Zdroj: cas.sk | Foto: instagram [/sociallocker]