Vladimír Pčolinský sa len tento týždeň dostal na slobodu po tom, čo mu Generálna prokuratúra na základe paragrafu 363 zrušila obvinenia aj väzbu. Prehovoril však skúsený exvyšetrovateľ, ktorý prezradil, akým spôsobom sa šéf SIS môže predsa len dostať pred súd.

Vladimír Pčolinský sa mal po šiestich mesiacoch vo väzbe postaviť pred súd, pričom vyšetrovanie sa blížilo ku koncu a prokurátor už spisoval obžalobu. Generálna prokuratúra však krátko pred tým pomocou paragrafu 363 Trestného poriadku Pčolinskému nečakane zrušila obvinenia, hoci Najvyšší súd a Špecializovaný trestný súd potvrdil dôvodnosť a zákonnosť stíhania aj väzby. Paragraf je aktuálne predmetom diskusií a vláda ako aj prokurátori žiadajú jeho zmenu.

Voči kroku prokuratúry sa ohradil Daniel Lipšic, politici, nadácia Zastavme korupciu aj špeciálna prokuratúra. Ďalšiu vlnu nevôle vyvolal krok Maroša Žilinku, ktorý na tlačovú besedu nepozval a nevpustil niektorých novinárov zo známych denníkov so svojským vysvetlením. Znepokojení šéfredaktori sa následne ozvali a napísali otvorený kritický list. Pčolinský však napriek rozhodnutiu Generálnej prokuratúry nemusí mať vyhraté, a predsa môže skončiť pred súdom.

Na sociálnej sieti prehovoril skúsený exvyšetrovateľ Jozef Šátek, ktorý predostrel možný postup orgánov činných v trestnom konaní. “Jedna vec ešte nebola k zrušujúcim výrokom námestníka Kanderu vo veci V. Pčolinského a Zoroslava Kollára zreteľne vyslovená. Zabudli na to aj generálny prokurátor Žilinka i jeho námestník Kandera a to, že zrušením uznesenia o začatí trestného stíhania a vznesenia obvinenia pre “procesné” pochybenia vôbec neznamená, že sa jedná o “prekážku veci rozhodnutej” (res iudicata), čiže o zákonnú prekážku, ktorá zakazuje daným osobám opätovne pre ten istý skutok vzniesť obvinenie. Znamená to, že orgány činné v trestnom konaní sú povinné okamžite v danej veci (pre dané skutky a trestné činy) začať trestné stíhanie vo veci, vykonať všetky v úvahu pripadajúce dôkazy a podľa výsledku rozhodnúť, a to opäť vzniesť obvinenie konkrétnym osobám alebo trestné stíhanie zastaviť. Takže “hopsa hejsa do Brandejsa”. Dúfam, že som nepotešil “len” Borisa Kollára,” uviedol.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: FB/Jozef Šátek │ Foto: YT/SME, Denník N