15. december 2022 sa zapíše do politickej histórie ako pád vlády Eduarda Hegera. Aj napriek veľkej snahe premiéra napokon došlo k vysloveniu nedôvery voči jeho vláde. Je iróniou, že k tomu prispel Hegerov stranícky šéf Igor Matovič, ktorý si podanie demisie rozmyslel v poslednej chvíli.

Po náročných rokovacích dňoch stačilo 78 hlasov, aby došlo k pádu Hegerovej vlády. K tomuto výsledku prispeli aj členovia strany Hlas-SD, ktorí od začiatku vyhlasovali, že sa neplánujú dohadovať či vyjednávať. Spoločne trvajú na predčasných voľbách, pričom by sa mohli uskutočniť už začiatkom leta 2023. Peter Pellegrini označil pád súčasnej vlády za najkrajší darček slovenského ľudu pod vianočný stromček.

Bývalý premiér zároveň vyhlásil, že podporia zmenu Ústavy SR v súvislosti s možnosťou skrátiť volebné obdobie NR SR. Šéfovi strany Hlas-SD sa nepozdáva návrh Richard Sulíka, keďže si vie predstaviť aj alternatívu zostavenia novej vlády bez predčasných volieb. ,,Úplne som bol prekvapený z jeho slov, že ako opozičná strana je schopný poskytnúť hlasy na vyslovenie dôvery akejsi vláde, ktorá by tu mohla byť poskladaná bez toho, aby boli predčasné voľby,“ uviedol na tlačovej besede.

Pellegrini je presvedčený, že jediným riešením súčasnej situácie sú predčasné voľby. Taktiež poznamenal, že samotný proces pred hlasovaním jasne naznačuje, ako táto vláda fungovala. ,,Vláda a jej predstavitelia nevedia ani elegantne padnúť,“ podotkol. Aj po hlasovaní o nedôvere Hegerovej vlády považuje za správne, že sa pripojili k návrhu SaS.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj | Foto: FB/Peter Pellegrini