Peter Pellegrini spustil v utorok o desiatej doobeda internetovú anketu, v ktorej môžu Slováci vyjadriť svoj názor. Je možné hlasovať za alebo proti predčasným voľbám či referendu. Ľudia však počas hlasovania narazili na niekoľko problémov.

Strana Hlas na čele s Pellegrinim vyhlásila na utorkovej tlačovej besede internetovú anketu, v ktorej môžu Slováci hlasovať, či súhlasia alebo nesúhlasia s predčasnými voľbami či referendom. Len pred niekoľkými hodinami pritom vyšlo najavo, že Jankovská mala údajne začať spolupracovať s políciou a vraj mala ukázať na súčasného člena Hlasu, Petra Žigu.

Ten na dnešnej tlačovej besede nebol, no Pellegrini je presvedčený, že nastal čas na zmeny pomerov v krajine. Anketa má trvať počas núdzového stavu a pozostáva z dvoch otázok: “Súhlasíte s tým, aby poslanci Národnej rady Slovenskej republiky schválili návrh ústavného zákona, ktorým sa skráti volebné obdobie parlamentu a vyhlásia sa predčasné parlamentné voľby v roku 2021?” a “Ak parlament neschváli skrátenie svojho volebného obdobia, podporujete vyhlásenie referenda s touto otázkou a ste pripravení podpísať sa pod petíciu na jeho vypísanie a následne sa ho aj zúčastniť?” pričom máte k dispozícií odpoveď áno aj nie.

Aktuálne sa do ankety zapojilo takmer 40-tisíc Slovákov, no mnohí objavili prvé veľké problémy, ktoré naštrbujú dôveryhodnosť ankety. Pod tlačovou besedou Hlasu pribúdajú príspevky ľudí, ktorí poukazujú na zvláštnosti hlasovania. “Chcela som podpísať referendum a bolo mi napísané, že môj hlas už bol zarátaný… Ako je to možné?” pýta sa Anna a pridávajú sa ďalší: “Mne sa stalo to isté a chcel som sa iba pozrieť… A vraj už ste hlasoval.” Problémom sa ukazuje to, na čo stránka referendum2021 sama upozorňuje, a to je viazanosť hlasovania na IP adresu s upozornením, že opäť môžete hlasovať o 12 hodín. “Žiaľ, nikto z mojej rodiny nemôže už hlasovať, keďže sme na jednej verejnej IP adrese. Aj keď používajú iné zariadenie. Dokonca aj po prepnutí na mobilné dáta sa im už nedá hlasovať. Takéto referendum je o ničom a mam zlý pocit, že ide o podvod,” myslí si Štefan.

Napokon sa ozvala aj Ilona: “Práve som zahlasovala až 5x. Celé to hlasovanie je podvod. V dnešnej dobe VPN, mobilného internetu a wifi môžeme hlasovať od rána až do noci. Takou anketou si môžete tak vytrieť..,” rozčuľuje sa. Nám v redakcií sa pritom podarilo rovnako zahlasovať 1x z jednej IP adresy, no ďalší prihlásení na rovnakej adrese dostali upozornenie, že už hlasovali. Pri ďalšom pokuse o tri hodiny z rovnakej IP adresy sa nám možnosť hlasovať objavila opäť. V ankete tak môže podľa všetkého počas núdzového stavu jeden obyvateľ zahlasovať opakovane, nehovoriac o prípade, kedy má užívateľ aktivovanú VPN. Rovnako po odoslaní hlasu nezobrazuje hlasujúcim informáciu, koľko ľudí hlasovalo za predčasné voľby a koľko bolo proti.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: referendum2021.sk, Facebook/Peter Pellegrini │ Foto: Facebook/Peter Pellegrini