Pestovatelia ovocia a zeleniny sa počas celého roka starajú o úrodu vrátane polievania, ošetrovania či používania prostriedkov na ochranu pred chorobami či škodcami. V čase zberu už len dúfajú, že úroda bude natoľko bohatá, aby pokryla aspoň náklady, nehovoriac o zisku. Vysoká inflácia sa však s podnikateľmi nepekne zahrala!

Ovocinárstvo v Dvoroch nad Žitavou pôsobí na trhu už neuveriteľných 55 rokov, no majiteľ Emil Schultz sa tento rok musí popasovať s vážnym problémom. Na stromoch totiž zostalo obrovské množstvo jabĺk, ktoré nemôže skladovať. Dôvodom je obrovské zdražovanie elektriny.

Prevádzka chladiacich skladov, ktoré sú naplnené konzervovaným dusíkom, by totiž mesačne stála okolo 50-tisíc eur, pričom v minulých rokoch sa faktúry pohybovali v sume 5 000 eur. Majiteľ sa však rozhodol, že tohtoročnú úrodu zachráni za každú cenu.

Schult priznal, že sa ešte nikdy nestalo, aby jablká zostali v zime na stromoch a nechce, aby sa tak stalo tento rok. ,,Aj napriek veľkej snahe sa nám nepodarilo pozbierať všetky jablká. A preto sme sa rozhodli, že otvoríme naše sady a ROZDÁME všetky jablká, ktoré ostali na stromoch, ZADARMO,“ oznámil na sociálnej sieti. Slováci tak môžu navštíviť ovocnú farmu počas dnešného dňa a víkendu od 8.00 hod. do 16.00 hod. Jablká rôznych odrôd ich nebudú stáť ani cent, no ovocinárstvo môžu podporiť dobrovoľným príspevkom.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: pluska.sk, FB/Emilove Sady |  Foto: FB/Emilove Sady, YT/Podnik Podnikanie