pitbull

Aj pitbull môže pôsobiť roztomilo! Pravda je však taká, že mnohým ľuďom toto plemeno naháňa strach. A práve predsudky o tom, že tento pes je nebezpečný a agresívny sa snaží vyvrátiť francúzska fotografka, Sophie Gamand. 

View this post on Instagram

FOSTER/ADOPT #pitbullflowerpower Ivy from Redemption Rescues (@hemiverse)! This gorgeous 1.5 year old pup is about to leave her training camp in just a few days, and now has all the confidence she needs and is ready to start her new life! Prior to her rescue this past July Ivy only knew the confines of a small and dirty backyard where she lived day in and day out. When she became pregnant (her owner suspected someone brought in a male while she was in heat and they weren't home) and sadly gave birth there, her owners realized they couldn't care for the family. One of her puppy got stolen from their backyard and they knew bad-intentioned people were lurking around. So in an act of kindness, they agreed to surrender her and her puppies to this rescue group. Despite being a pup herself Ivy took such loving care of her babies. When the puppies got older and started to play, Ivy would join right in. All of her babies have been adopted and Ivy is still waiting. 💔 Ivy is houstrained, crate trained, though she doesn't need to be crated at all. She loves nothing more than curling up on the couch with her humans or relaxing with a peanut butter Kong. Ivy absolutely adores children of all ages including babies. She loves to be social with other doggies, but will do best in a home where she is the only dog and can lap up all of the attention for herself. Please consider opening your heart and home to Ivy, one of the sweetest dogs you will ever meet. If you are within two hours of NYC, fill out an application on REDEMPTIONRESCUES.ORG #pitbullflowerpower #AdoptDontShop #sophieGamand #flowerpower #flowerdog

A post shared by Sophie Gamand (@sophiegamand) on

Sophie už dlhé roky žije v Amerike, kde sa ročne utratí až milión pitbullov, čo je naozaj alarmujúce číslo. Zlá povesť a časté zobrazovanie ich horšej stránky, spôsobuje znižovanie záujmu o toto plemeno. Séria fotografií s názvom FLOWER POWER, má ľuďom otvoriť oči a zmeniť pohľad, akým sa na nich pozeráme a ako sa k nim správame. Stačilo pridať kvetinové korunky, zopár efektov a z odstrašujúceho pitbulla je odrazu nežné stvorenie s milým pohľadom. Sophie týmto spôsobom hľadá psíkom nové domovy a za posledný rok a pol sa jej ich podarilo zachrániť až 140! My jej nápad ako milovníci zvierat rozhodne schvaľujeme a ak si chcete pozrieť ďalšie foto série so štvornohými nezbedníkmi, stačí sa pozrieť na jej stránku.

Sophie získala ocenenie aj na Sony World Photography Awards 2014.

Zdroj: blesk.cz, http://sophiegamand.com  Foto: instagram, gettyimages, pixabay