Delta variant sa vo svete poriadne rozmáha a len v Británií predstavuje až 90 % nových prípadov. Dorazil aj na Slovensko, kde zaznamenali prvé prípady. Farmakologické firmy však ešte len vyvíjajú tretiu várku vakcín a vedci už potvrdili výskyt epsilon variantu.

Vo svete je na vzostupe nový delta variant koronavírusu, ktorý sa ľahšie šíri a môže byť odolnejší voči účinku vakcín, hoci škótske úrady potvrdili, že Pfizer vakcína má byť voči nemu účinná na 79 %. Farmakologické firmy však aj tak začali vyvíjať tretiu várku vakcín špecifických aj pre delta variant, ktorý už dorazil aj na Slovensko.

Z Ameriky však prichádzajú ďalšie, veľmi znepokojivé správy. Vedcom sa totiž podarilo v štáte Kalifornia identifikovať aj nový epsilon variant, ktorý má tri mutácie na spike proteíne. Informáciu priniesla spravodajská spoločnosť New Delhi Television, ktorá uviedla, že dáta vedcov boli publikované v odbornom časopise Science 1. júla.

Najnebezpečnejšie podozrenie v prípade epsilon variantu je, že môže byť odolný proti protilátkam mRNA vakcín, ako aj pri prirodzenom prekonaní Covidu. Znamenalo by to, že hrozí riziko, že ľudia vyliečení z Covidu či zaočkovaní Pfizer a Moderna vakcínou môžu byť v ohrození. Vedci označili epsilon ako variant, ktorý je schopný neobvyklej neutralizačnej – únikovej stratégie.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: ndtv.com │ Foto: YT/DW News