Pred pár hodinami potvrdila nitrianska nemocnica úmrtie 60-ročného pacienta na vírus chrípky H1N1 typu Michigan. Okrem toho sú ďalší traja podozriví z nakazania, pričom u jedného sa nákaza potvrdila. Nemocnica varuje Slovákov a úrady sa pripájajú s odporúčaniami, ktoré vás ochránia.

Pacient nitrianskej nemocnice zomrel vo veku 60 rokov, pričom bol u neho potvrdený vírus Michigan, ktorý vznikol mutáciou ľudskej, prasacej a vtáčej chrípky. Okrem neho malo dokopy skonať až sedem ľudí, čo uviedli epidemiológovia z Úradu verejného zdravotníctva. Chrípka zúri vo viacerých okresoch, najviac v banskobystrickom a školy či škôlky hromadne zatvárajú svoje brány.

Ľudia majú teraz zákaz návštev na všetkých oddeleniach nitrianskej nemocnice a medzi obyvateľmi vzrastá obava o ich zdravie a bezpečnosť. Mnohí sa tiež pýtajú, ako sa pred vírusom chrániť a aké opatrenia vykonať, aby nákaze zamedzili.

Úrady, lekári a hygienici preto odporúčajú, aby sa Slováci v rizikovom období vyhýbali verejným priestorom s veľkým počtom ľudí, ako sú nemocnice, nákupné centrá či kiná. Ak sa už niekam musíte vybrať, snažte sa nezdržiavať v blízkosti evidentne chorého človeka a do čakárne v nemocnici si pokojne doneste rúšku na ústa. Rovnako posilňujte svoju imunitu a okrem dostatku spánku doprajte svojmu telu ľahkú stravu plnú vitamínov. Vitamíny doplňujte pokojne aj výživovými doplnkami a nezabúdajte na dostatok tekutín. Ruky si umvýajte po každom podaní rúk alebo chytaní kľučiek či peňazí. Ak nemáte možnosť umytia, noste si so sebou antibakteriálne servítky či gély.

Zdroj: pluska.skFoto: Pixabay