V posledných dňoch pribúdajú mimoriadne smutné správy a náš kultúrny svet opúšťajú významné osobnosti. Jednou z takých je aj zaslúžilý umelec, ktorý zomrel vo veku nedožitých 93 rokov. Počas svojho profesného života stál za legendárnymi súbormi.

Vo veku 92 rokov nás navždy opustil známy slovenský choreograf, režisér, tanečník, dramaturg aj libretista Juraj Kubánka. Umelec stál počas svojej kariéry za zrodom Lúčnice, ktorú spoluzakladal a rovnako pôsobil dlhé roky ako umelecký vedúci v súbore SĽUK.

V tomto známom súbore pôsobil až do odchodu do dôchodku. Okrem toho mal na starosti aj choreografiu v Štátnom súbore pre srbskú ľudovú kultúru. Za svoj profesný život stál pri zrode 250 tanečných projektov. Vyslúžil si viaceré významné ocenenia.

V roku 1966 získal titul zaslúžilý umelec, v roku 2003 získal od generálneho riaditeľa Národného osvetového centra Medailu D. G. Licharda a v roku 2008 od prezidenta Ivana Gašparoviča štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj slovenskej ľudovej kultúry a umenia. V roku 2018 si vyslúžil Cenu ministerky kultúry SR za rok 2017 za celoživotné umelecké pôsobenie, ako aj rozvoj folkórnych súborov SĽUK a Lúčnica. Pred pár hodinami zasiahla Slovensko aj smrť Milana Lasicu či známeho umelca z východu.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj:  │ Foto: Televízia TA3