I napriek tomu, že minulotýždňové nadpriemerne teplé januárové dni nám zimu vôbec nenaznačovali, zmena počas posledných dní skutočne začala pripomínať ročné obdobie. Vyzerá to tak, že tento týždeň nám prinesie celodenné mrazy i sneh.

Zmena v charaktere počasia prišla už v nedeľu 14. januára, kedy západné Slovensko prekvapila nádielka snehu, pohybujúca sa do 4 cm. Počas tohto týždňa sa dostane na celé naše územie a prinesie so sebou ako celodenné mrazy, tak aj sneh.

Začiatok týždňa bude slnečný

Počas dnešného dňa sú na našom území očakávané zrážky len v malom množstve. Vyskytovať by sa mali výnimočne predovšetkým v oblasti malých Karpát. Prevládať bude u nás prevažne jasné až polooblačné počasie s teplotami, ktoré budú pomerne nízke a to od -5 do 0°C. Kladné teploty sa očakávajú na západe.

Zmena nastane v utorok

V utorok 16. januára príde zmena a slnečné počasie vystriedajú zrážky v dôsledku postupu teplého frontu. Ten k nám prinesie sneženie. „Snežiť začne už v noci na utorok, najmä v južnej polovici územia, no výraznejšie sa rozsneží až počas dňa. Ďalšia vlna sneženia dorazí v popoludňajších a vo večerných hodinách od severozápadu a prinesie ďalšie sneženie najmä na severozápad. Snehové zrážky by k nám mali postupovať v niekoľkých vlnách. Ďalšia vlna sneženia sa potom očakáva v stredu, no to už na západe hrozí aj dážď,“ informovalo imeteo.sk.

V stredu sa oteplí

Ako uvádzali meteorológovia, o vlnu sneženia na našom území bude mať na svedomí práve teplý front. Práve ten vtiahne do našej oblasti aj teplejší vzduch od západu, ktorý k nám prenikne po okraji rozsiahlej tlakovej níže so stredom nad Severným morom.

„Vďaka otepleniu vystúpia denné teploty z mínusových teplôt až na +2 až +8°C. Oteplenie súce spôsobí roztopenie snehovej pokrývky v nižších polohách, no vyhliadky naznačujú, že už počas víkendu sa opäť ochladí,“ uviedlo imeteo.sk.

Zdroj: imeteo.sk | Video: YouTube | Ilustračná foto: pixabay.com