Masívny požiar v parížskej katedrále Notre Dame sa pomaly vyšetruje. Aj keď sa niektorí konšpirátori domnievali, že mohlo ísť o útok na kresťanský symbol Európy, polícia je zatiaľ iného názoru. Toto má byť najpravdepodobnejšou príčinou vzniku požiaru!

V pondelok večer došlo v Paríži k mimoriadne smutnej udalosti. Katedrála Notre Dame, ktorá stála na svojom mieste stovky rokov a ponúkala turistom pohľad na históriu a kultúru, vzbĺkla pod plameňmi, ktoré sa hasiči snažili uhasiť deväť hodín. Škody sú obrovské, no už teraz sa milionári aj neznámi darcovia zložili v sume miliardy eur na jeho rekonštrukciu. K udalosti sa už vyjadrila aj nastávajúca prezidentka Čaputová či aktuálny premiér Pellegrini. Do smútiacich si však nečakane kopol Viktor Vincze, ktorý im takto naložil.

Notre Dame bude po ničivej udalosti kvôli rekonštrukčným prácam uzavretý pre verejnosť zrejme niekoľko rokov. V súvislosti s príčinou obrovského požiaru už začala polícia vyšetrovať všetky možné podozrenia. Na konšpiračných weboch sa okamžite objavili aj informácie o zámernom zničení symbolu európskeho kresťanstva.

Vyšetrovatelia ale postupne vnášajú do prípadu viac svetla a zámerné poškodenie Notre Dame nateraz úplne vylúčili. Doposiaľ bolo vypočutých asi 40 svedkov a pracovníkov Le Bras Freres, ktorá mala rekonštrukciu na starosti. Podľa informácii denníka TheGuardian má ísť o nešťastnú náhodu, nie o podpaľačstvo. Požiar mohla s veľkou pravdepodobnosťou spustiť nehoda vo forme elektrického skratu či závady na počítači výťahu, ktorý bol používaný pri renovačných prácach.

Zdroj: theguardian.com │ Foto: Twitter, YouTube