Nekompromisné rozhodnutie vlády zamklo za hranicami Slovenskej republiky tisícky ľudí, ktorí sa na územie krajiny podľa novej vyhlášky tak ľahko nedostanú. Mocní totiž schválili podmienku, ktorá je nezlučiteľná s praxou. V piatok podvečer potvrdil hlavný hygienik SR Ján Mikas nutnosť preukázania sa negatívnym testom na hraniciach pre pendlerov, avšak odberné miesta cez víkend nefungujú. Kedy to teda majú do pondelkového rána stihnúť?

Zmenu režimu na hraniciach potvrdil Mikas v piatok podvečer. Pendleri budú povinní preukázať sa na slovenskej hranici negatívnym antigénovým alebo PCR testom, kde ho však majú pri zatvorených odberných miestach absolvovať, nekonkretizovali. Povinnosť sa vzťahuje na osoby staršie ako 7 rokov, ktoré prekračujú pravidelne hranicu. Rovnako tak sú znevýhodnení aj tí Slováci, ktorí žijú v pohraničných oblastiach do 30 km od hranice krajiny.

Vlna kritiky sa vzniesla na profile sociálnej siete ministerstva vnútra SR, kde sa stovky pohoršených Slovákov sťažujú najmä na čas, ktorý na otestovanie nedostali. Pendleri, ktorí mali naplánované hranicu v pondelok prekročiť, majú bez negatívneho výsledku testu jednoducho smolu.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Celé znenie novej vyhlášky Ministerstva vnútra SR od 7. decembra

Hlavný hygienik SR Ján Mikas podvečer potvrdil, že pendlerom sa bude uznávať aj antigénový test vykonaný v zahraničí podobne ako pri PCR testoch. Pendleri budú povinní pri príchode na územie SR preukázať sa negatívnym antigénovým alebo PCR testom na ochorenie COVID-19. Test nesmie byť starší ako 14 dní. Vyplýva to z novej vyhlášky Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

NOVÉ PRAVIDLÁ TÝKAJÚ:

Povinnosť sa vzťahuje na osoby staršie ako 7 rokov, ktoré pravidelne prekračujú hranice. Táto povinnosť sa vzťahuje tiež na občanov SR žijúcich v prihraničných oblastiach susedných štátov (teda do 30 km).

Ide o prekračovanie hraníc za účelom:

  • výkonu zamestnania alebo iného obdobného pracovného vzťahu
  • štúdia
  • poskytovania neodkladnej starostlivosti o blízku osobu a
  • na ďalšie osoby, ktoré majú výnimku z izolácie a testovania po vstupe na naše územie.

 

UZNÁVAJÚ SA ANTIGÉNOVÉ TESTY ZO SLOVENSKA AJ ZO ZAHRANIČIA

  • V prípade antigénového testu sa osoby musia preukázať certifikátom vydaným Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky alebo potvrdením vydaným mobilným odberovým miestom, alebo odberným miestom v zariadení sociálnych služieb na tlačive uvedenom v prílohe vyhlášky ÚVZ.
  • Okrem toho sa budú môcť pendleri preukázať aj testom vykonaným v zahraničí. Musí však byť certifikovaný na území EÚ. Informoval o tom hlavný hygienik. Vyhlášku bude v pondelok ÚVZ aktualizovať.
  • Polícia Slovenskej republiky AKCEPTUJE aj PCR testy vykonané v zahraničí
  • Je možné sa preukázať aj potvrdením o prekonaní ochorenia Covid-19
  • Na hraniciach mobilné odberové miesta nie sú k dispozícii

REGISTRÁCIA A KARANTÉNA

Kto nemá potrebné testy alebo potvrdenia, môže sa preukázať registráciou na stránke www.korona.gov.sk/ehranica. V tomto prípade musí zotrvať v izolácii do doručenia výsledku testu.

PREKRAČOVANIE HRANÍC NA OTOČKU

Občania, ktorí chcú prekročiť hranicu tzv. na otočku, musia byť schopní preukázať sa negatívnym antigénovým alebo PCR testom nie starším ako 72 hodín.

Zdroj: Ministerstvo vnútra SR | Foto: wikimedia.org, FB/ Ministerstvo vnútra SR