Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) na poslednej tlačovke informovala o zmenách, ktoré sa majú udiať ešte pred voľbami v roku 2020. Ministerstvo zdravotníctva má totiž v pláne zaoberať sa revíziou úhrad, a taktiež pozmení zákon, ktorý obmedzí možnosť kompenzovať doplatky za lieky.

Už od 1. októbra sa revízie úhrad liekov uskutočnia podľa nových pravidiel, ktoré by mali v zdravotníctve vytvoriť úsporu vo výške 10 až 15 miliónov eur. Doplatia na to opäť samotní pacienti predovšetkým v oblasti onkológie, onko-hematológie a reumatoidnej artritídy. ,,Doplatky za balenia liekov sa zvýšia o niekoľko desiatok eur za balenie. V hraničnom prípade onko-hematológie (rakoviny krvi) až na 2 166 eur za balenie,“ upozornil viceprezident AOPP Dominik Tomek na verejnom brífingu.

Ministerstvo zdravotníctva však pracuje na zmene zákona, ktorá by mala nadobudnúť účinnosť v januári budúceho roka. Hrozí, že sa navýšia doplatky aj v oblasti neurológie, na čo môžu doplatiť pacienti trpiaci epilepsiou či sklerózou multiplex.

Asociácia sa obáva, že pacientom sa zhorší dostupnosť liekov, nehovoriac o výraznom zvýšení cien. Snažia sa tak dosiahnuť kompromis, s ktorým by súhlasil rezort zdravotníctva. ,,Boli by sme veľmi radi, keby došlo k takým dohodám, aby slovenský pacient nemusel zháňať lieky za hranicami. Základom každej liečby je duševná pohoda a vyrovnanosť pacienta a dôvera v zdravotný systém,“ upozornila Mária Lévyová.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: ekonomika.sme.sk, liekysrozumom.sk  |  Foto: Pixabay, depositphotos.com