Škandál s pokazeným mäsom z Poľska stále neutícha. Naopak, deň čo deň sa vynárajú ďalšie a ďalšie šokujúce zistenia. Pokazené mäso sa dostalo aj do našich škôl a škôlok, pričom z nových zistení ostanete znechutení…

Škandál s pokazeným mäsom z Poľska má ďalšie pokračovanie a, bohužiaľ, výsledky kontrol sú oveľa nechutnejšie, ako by ste zrejme čakali. Bitúnok v poľskom meste Lodž bol síce po kontrole zatvorený, no podľa slov ministerky Matečnej sa podobné praktiky s chorým dobytkom diali v minimálne ďalších šiestich poľských bitúnkoch.

Zároveň sa potvrdilo, že mäso sa okrem iných európskych krajín dostalo aj na Slovensko. Matečná uviedla, že pokazené mäso sa dostalo do rúk troch východoslovenských odberateľov, no najnovšie zistenia ukazujú, že závadné produkty predali ďalej do školských a škôlkárskych zariadení či reštaurácii. Kontroly teraz preverujú, či deti mäso už stihli zjesť alebo sa stále nachádza v kuchyniach.

Jozef Bíreš, ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy, prehovoril o tom, prečo sa takéto nebezpečné mäso dostalo práve na školy: „Oni to mäso nedajú do obchodu, lebo tam ho hneď chytíme. Obchodník si toto nedovolí, lebo sa toho bojí. Za to môže dostať aj miliónovú pokutu. Nechcem hodnotiť prácu kontrol v reštauráciách, ale pravdepodobne vedia, prečo to tam dávajú,“ uvádza pre Aktuality Bíreš so slovami, že takíto obchodníci predajom mäsa do škôl či reštaurácii obchádzajú prísne kontroly.

Bíreš zároveň otvorene hovorí o potravinovom podvode, keďže sa podľa neho dá aj na prvý pohľad a podľa extrémne nízkej ceny zistiť, že s mäsom nebude všetko v poriadku. Napriek tomu sa obchodníci neštítia pokazené mäso „servírovať“ slovenským deťom. Samotného Bíreša veľmi mrzí, že sa mäso dostalo práve k deťom, zvlášť istej citlivej skupiny. Okrem bežných občanov tak vyzývajú kontrolóri aj prevádzkovateľov reštaurácii a jedální, aby mäso nakupovali výlučne od slovenských dodávateľov.

Zdroj: aktuality.sk │ Foto: YouTube, Pixabay