Slzy šťastia a úľavy! Asi tak by sa dali charakterizovať pocity Poliaka Tomasza Komedu (42), ktorého súd v zrýchlenom procese omilostil a po takmer dvadsiatich rokoch pustil na slobodu. Stalo sa tak po tom ako vysvitlo, že odsúdený a väznený Tomáš pykal za skutok, ktorý v skutočnosti nespáchal.

Tomasz bol ešte ako mladík označený a usvedčený zo znásilnenia a následnej brutálnej vraždy 15-ročnej dievčiny. Tento ohavný čin sa stal na Silvestra 1996 v obci Miloszyce, v blízkosti miestnej diskotéky. Komeda už od začiatku vyhlasoval, že je nevinný a že v tú osudnú noc na diskotéke ani nebol. Jeho výpoveď potvrdili svedkovia, no napriek tomu ho za tento čin odsúdili na 25 rokov odňatia slobody.

Usvedčil ho vlas, ktorý sa našiel na oblečení obete. Mal totiž identický genetický kód s Tomaszom a tiež aj skutočnosť, že sa veľmi podobal na zhotovený identikit páchateľa, ktorý bol zverejnení v médiach.

Po 18 rokoch sa na naliehanie rodičov obete tento smutný prípad opäť otvoril. Nové vyšetrovanie prinieslo konečne svetlo do Komedovho zbabraného života. Zistilo sa, že vrahom dievčiny je úplne iný muž a Tomasz Komeda sa stal obeťou justičného omylu.

„Skoro polovicu života som strávil vo väzení. Tie roky mi nikto nevráti. Prežil som tam hrozné veci, hlavne zo strany spoluväzňov. Tí ma ako odsúdeného za vraždu neplnoletej neuveriteľne prenasledovali. Raz som sa pokúsil aj obesiť, ale iní väzni ma zachránili na poslednú chvíľu,” uviedol Komenda pre poľskú televíziu TVN24.

Bohužiaľ, stratené roky a všetky tie strašné veci, ktoré sa mu vďaka tomuto omylu udiali sa už nedajú zmazať. Jedinou výhrou je, že konečne môže slobodne dýchať a neobmedzene sa pohybovať, a jeho meno sa konečne očistilo.

Z novootvoreného vyšetrovania vyplynulo, že skutočný vrah mladej Margaret, istý Ireneusz, bol už od začiatku medzi podozrivými, no vďaka chybným alebo skorumpovaným posudkom a dôkazom, si naďalej beztrestne chodil po slobode, zatiaľ čo nevinný Tomasz prežíval za väzenskými múrmi hotové peklo.

Prečítajte si tiež: Výrazne pribratá Teraza na pojednávaní: Nový obvinený, žiadna kaucia a ďalšie muky!

Zdroj:  nczas.com| Foto: Instagram