Politici zo strany Spolu zverejnili pred pár hodinami zarážajúce podozrenia. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) má firmu BSSC, ktorá má byť prepájaná so schránkami v zahraničí ako aj s nebezpečným menom muža, ktorý je spájaný s vyvádzaním peňazí z daňových rajov.

Jaroslava Lukačovičová ako aj Juraj Hipš zo strany Spolu vystúpili pred niekoľkými hodinami pred novinárov so závažnými podozreniami okolo predsedu parlamentu Borisa Kollára. Kollár, ohľadne ktorého firiem ako aj hnutia boli nedávno zverejnené informácie o zvláštnom prepojení, vlastní firmu BSSC, z ktorej predal za 8,3 milióna eur v roku 2002 podiel schránkovej firme na Cypre. Táto firma má byť prepojená s ďalšími schránkami v Karibiku, ale i s nebezpečnými osobami, ktoré boli v minulosti podozrivé z prania špinavých peňazí.

Ako zistili z databáz Medzinárodného konzorcia investigatívnych žurnalistov, v mene schránkovej firmy na Cypre vystupoval aj Geoffrey Magistrate, ktorý sa “preslávil” zakladaním schránok i odvádzaním peňazí z daňových rajov. Podľa Lukačovičovej sú schránkové firmy práve na to, aby utajovali skutočných vlastníkov a vyvádzali peniaze mimo domácej krajiny. Tým sa môžu podnikatelia vyhýbať daniam alebo preprať peniaze, ktoré nemôžu legálne priznať.

Hipš požaduje od Kollára a vlády vysvetlenie toho, prečo si práve túto schránku v Karibiku vybral za partnera, ak nie je jasné, kto je vlastníkom. “B. Kollár používal rovnaké schémy, aké sú bežné pri praní peňazí. Išli by ste do biznisu s človekom, ktorého renomovaní novinári podozrievajú z prania peňazí? A kúpili by ste si od niekoho polovičný podiel vo firme za niekoľkonásobne vyššiu sumu ako je celková hodnota firmy? Predseda parlamentu Boris Kollár s tým problém nemá. Jeho firma BSSC je poprepájaná so schránkami na Cypre, Karibiku a Paname. Tieto schránky využívajú schémy, ktoré sa bežne používajú na pranie peňazí. V týchto schránkových firmách sa vyskytuje aj neslávne známa osoba Geoffrey Magistrate,” píše.

Žiadame premiéra, aby bol v prípade svojho koaličného partnera rovnako dôsledný, ako keď bol opozičným politikom a vyzval Borisa Kollára k zodpovedaniu otázok ohľadne transparentnosti jeho podnikania. Občania si priali skutočnú zmenu. Zaslúžia si preto poznať odpovede. Nepokazte si to,“ vyzýva. Upozornil tiež, že s takýmito zisteniami by mala prichádzať Slovenská informačná služba. Tú však aktuálne vedie nominant hnutia Sme rodina: “Aj preto je dôležité, aby predseda Národnej rady vysvetlil podozrivé obchody so schránkovým firmami a vyvrátil akékoľvek pochybnosti,” dodáva na záver.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: Facebook/SPOLU – Občianska demokracia, Juraj Hipš  │ Foto: YouTube/SME