3. septembra si poslanec Milan Mazurek vypočul nekompromisný vedikt Najvyššieho súdu, ktorý ho za verejné vyjadrenie v Rádiu Frontinus zbavil poslaneckého mandátu. 25-ročný člen strany ĽSNS musí v dôsledku rasistických rečí taktiež zaplatiť pokutu vo výške 10 000 €, pričom celá situácia nenechala chladným ani bývalého premiéra Róberta Fica.

V októbri 2016 odvysielalo žilinské Rádio Frontinus rozhovor s poslancom Milanom Mazurekom, ktorý hovoril o „komunite cigánskych asociálov“. Moderátorovi relácie rozprával o svojich zážitkoch s nimi zo základnej školy, taktiež prezentoval rôzne názory v danej tematike. Na základe predmetného ho Najvyšší súd zbavil mandátu, pričom ide o vôbec prvý prípad s podobným rozsudkom v dejinách Slovenska. Svoj názor následne vyjadril aj predseda strany SMER Róbert Fico, ktorý verejne kritizoval rozhodnutie súdu. „To sa mám naozaj báť povedať, že podporujem policajtov v tvrdých zásahoch v rómskych osadách, ako to bolo v Moldave nad Bodvou? To sa mám báť povedať, že časť Rómov zneužíva sociálny systém?” nešetril kritikou bývalý premiér.

Celá situácia ohľadom incidentu nenechala chladným historika, analytika a bývalého kandidáta na prezidenta Eduarda Chmelára, ktorý má na celú vec jasný názor. Ako uviedol vo svojom oficiálnom vyjadrení, na Róbera Fica podáva v celej záležitosti trestné oznámenie! „Robert Fico ako vrcholový politik musí vedieť, že na sociálne dávky ide JEDNO PERCENTO verejných výdavkov, ktoré sa navyše rozdeľuje všetkým ľuďom v hmotnej núdzi, nielen Rómom. Nech predseda Smeru-SD spočíta, koľko percent ide „jeho ľuďom“, koľko nás stojí korupcia, koľko nás stoja predražené štátne zakázky, koľko verejných financií sa rozkradne. Človek, ktorý sa zastane luxusného životného štýlu Moniky Jankovskej, ale vyvoláva nenávisť voči najchudobnejším, politik, ktorý nepriamo schvaľuje rasistické výroky neonacistu, sa nemôže nazývať ani antifašistom, ani sociálnym demokratom, ani demokratom,“ uviedol šokovaný Chmelár na sociálnej sieti.

Ako ďalej dodáva, domnieva sa, že Robert Fico svojim vyjadrením verejne schvaľuje trestný čin, v dôsledku čoho by mal byť na základe Trestného zákona potrestaný odňatím slobody na jeden rok. O pár hodín neskôr informoval svojich fanúšikov, že v Galante na Obvodnom oddelení Policajného zboru SR skutočne podal trestné oznámenie, pričom uviedol, že Ficove slová sú len vedomým rozoštvávaním spolučnosti a udržiavaním ľudí v ich predsudkoch. „Robert Fico sa pred niekoľkými týždňami sám priznal z účelovosti svojho správania, keď vyhlásil, že v nadchádzajúcuch voľbách ponúkne ľuďom „viac emócií“. Ale toto priživovanie sa na nenávisti k Rómom musíme zastaviť,“ dodal.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: Facebook/Eduard Chmelar, Robert Fico