Verejnosťou momentálne intenzívne otriasajú voľby ústavných sudcov, pričom najväčšiu pozornosť púta bývalý premiér Robert Fico. Jeho konanie v priebehu pár týždňov pobúrilo nielen jeho kolegov, ale aj politológov, ktorí sú presvedčení, že je nezodpovedné znefunkčniť celý Ústavný súd.

Nie je to tak dávno, čo Fico zubami-nechtami obhajoval svoju kandidatúru na predsedu Ústavného súdu. Politik dokonca neváhal a doložil akékoľvek dokumenty, ktoré by potvrdili jeho 15-ročnú právnickú prax. Po tom, ako bolo vďaka strane Most-Híd schválené verejné hlasovanie sudcov, bývalý premiér úplne zmenil rétoriku a svoju kandidatúru stiahol.

K dianí na politickej scéne sa vyjadrilo aj niekoľko uznávaných politológov, ktorí sú presvedčení, že šéf smerákov sa ešte rozhodne nevzdal. Podľa slov analytika Pavla Baboša, cieľom strany Smer-SD je zariadiť, aby súčasný prezident Andrej Kiska nevyberal zo zvolených ústavných sudcov, ktorých následne vymenuje. Fico si tak má počkať, kým jeho nominant Maroš Šefčovič vyhrá prezidentské voľby. Baboš však upozorňuje, že takýto scenár sa vôbec nemusí vyplniť a nefunkčnosť súdu na niekoľko mesiacov považuje za veľmi vysokú cenu za takúto politickú hru.

Politologička Darina Malová je zase presvedčená, že udalosti v parlamente sú plne pod kontrolou strany Smer-SD, ktorá to má veľmi dobre premyslené. Malová taktiež predpokladá, že Béla Bugár sa snaží od Fica momentálne dištancovať, aby mal väčšiu šancu vyhrať v prezidentských voľbách. Strana SNS má byť podľa politologičky veľmi nestála v zmysle, že často improvizuje a nemá jednotnú politiku.

Zdroj: cas.sk  |  Foto: markiza.sk, YouTube, Facebook/Andrej Kiska