Na Slovensku je momentálne zaočkovaných 1,8 milióna ľudí, ktorí majú za sebou minimálne prvú dávku vakcíny. Bolo iba otázkou času, kedy sa odborníci začnú zaoberať aj imunitou detí, ktorá je potrebná pre kolektívnu ochranu pred koronavírusom.

Tento týždeň sa má oficiálne spustiť čakáreň na registráciu pre deti od 12 rokov. Európska lieková agentúra schválila pre túto skupinu ľudí vakcínu Pfizer/BioNTech. V súvislosti s touto témou si televízia Markíza objednala prieskum agentúry FOCUS, ktorého výsledky ukázali, akú veľkú podporu má očkovanie detí.

S vakcináciou školákov súhlasí 41 % respondentov a 9 % opýtaných nevedelo na otázku odpovedať. Presná polovica ľudí je však proti očkovaniu detí pod 16 rokov. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský stále upozorňuje, že do konca leta je nutné zaočkovať minimálne 70 % obyvateľstva, no z výsledkov prieskumu je jasné, že rodičia sa svojich potomkov boja nechať zaočkovať.

Na nutnosť vakcinácie detí upozorňuje aj pediatrička, ktorá zdôrazňuje, že je potrebné zaočkovať aj detskú populáciu. Stále treba rátať s možnosťou, že nakazia rodičov či starých rodičov. ,,Ďalšia vec je pediatrický zápalový multisystémový syndróm (PIMS), nové ochorenie, ku ktorému dochádza 3 až 5 týždňov po prekonaní covidu. Ochorenie je vyvolané autoimunitnou reakciou v tele dieťaťa. Je to veľmi závažné ochorenie, ktoré sa môže skončiť aj jeho smrťou. Môže sa vyskytnúť aj u detí, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 úplne bezpríznakovo,“ uviedla pediatrička Elena Prokopová z konzília pre cas.sk.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj:  cas.sk, FB/Na telo s Michalom Kovačičom, focus-research.sk  |  Foto: FB/Na telo s Michalom Kovačičom