Mnohí Slováci od začiatku pandémie koronavírusu spochybňovali vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva. Problémom bola otázka, či sú skutočne právne záväzné, a či neporušujú Ústavu SR. Odpoveď na tieto otázky chcel poznať aj generálny prokurátor, ktorý sa konečne dočkal.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka v polovici marca tohto roka oznámil, že podal návrh Ústavnému súdu v súvislosti s vyhláškami Úradu verejného zdravotníctva. ,,Cieľom podaného návrhu je predovšetkým odstrániť pochybnosti o súlade oprávnenia Úradu verejného zdravotníctva vydávať vyhlášky ako všeobecné záväzné právne predpisy s Ústavou Slovenskej republiky,“ napísal na sociálnej sieti.

Išlo predovšetkým o obmedzenie počtu ľudí na svadbách, krstoch či pohreboch, zákaz návštev v nemocniciach, no aj zatváranie reštaurácií, hotelov a športových stredísk. Je to iba pár hodín, čo Ústavný súd rozhodol o právnej úprave, ktorú napadol generálny prokurátor.

Rozhodnutie Ústavného súdu sprostredkoval jeho predseda Ivan Fiačan. ,,Ústavný súd dospel k záveru, že takáto právna úprava je v súlade s ústavou a ústavným zákonom o bezpečnosti štátu. Ústavný súd dospel k záveru a vlastne tým len potvrdil svoju doterajšiu judikatúru, že Úrad verejného zdravotníctva SR je súčasťou výkonnej moci, je takýmto presne splnomocneným orgánom štátnej správy, takzvaným dekoncentrovaným orgánom štátnej správy s celoslovenskou pôsobnosťou, ktorý je oprávnený vydávať vyhlášky ako všeobecne záväzné právne predpisy,” vysvetlil na tlačovej konferencií.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/MZ SR  |  Foto: FB/Maroš Žilinka-generálny prokurátor SR, MZ SR, YT/HNtelevízia