Poslanci 6. októbra hlasovali o zákone o pomoci tehotným ženám, ktorý bol posunutý do druhého čítania. Včera (11. novembra) napokon opäť diskutovali o kontroverznom zákone, pričom v pléne nastali hádky, krik a urážky. Rozhodnutie však padlo!

Anna Záborská sa opäť pokúsila presadiť sprísnenie potratov, no schovala ho za zákon o pomoci tehotným ženám. V návrhu sa síce nachádzal príspevok pri narodení dieťaťa, núdzové bývanie pre tehotné matky aj priznanie tzv. kočíkovného pre štvrté dieťa v rodine.

Mnohých poslancov však nenadchli návrhy, ktoré výrazne obmedzujú prístup k umelému prerušeniu tehotenstva. Zákaz reklamy na dostupnosť potratov, zákaz reklamy na služby i tovary spojené s vykonaním potratu, predĺženie lehoty na rozmyslenie o podstúpení potratu či úprava formulára žiadosti o umelé prerušenie tehotenstva. To všetko sa nachádzalo v návrhu zákona, za ktorý tak poslankyňa orodovala.

Parlament napokon zákon na pomoc tehotným ženám nepodporil. Z prítomných 134 poslancov hlasovalo za 67 poslancov, 28 sa zdržalo a 38 poslancov bolo proti. V strane OĽaNO väčšina politikov zákon podporila okrem ôsmich a niekoľkí sa zdržali. Saskári boli spoločne proti, a dokonca aj Boris Kollár, Zuzana Šebová a Petra Krištúfková.

Ostatní poslanci zo Sme rodina návrh podporili. Smeráci sa väčšinou zdržali, no nezaradení poslanci okolo Tomáša Tarabu so zákonom súhlasili, rovnako aj ľudia za ĽSNS. Okrem Alexandry Pivkovej podporila zákon aj strana Za ľudí. Janna Bittó Cigániková z neúspechu Záborskej sršala radosťou. ,,Ubránili sme ženské práva,“ napísala na sociálnej sieti.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: ereport.sk  |  Foto: FB/NR SR, Starokatolíci v Bratislave, Janka Bittó Cigániková-Fungujúce zdravotníctvo