Poslanci sa nedávno zaoberali novelou zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. V tomto prípade išlo o opaľovanie sa v soláriu a jeho dôsledky. Zdá sa, že čoskoro si vybraná skupina Slovákov nebude môcť dopriať umelé opálenie a bude to mať dokonca zakázané! 

Poslanci posunuli do druhého čítania návrh, podľa ktorého by bolo opaľovanie v soláriu dostupné iba pre dospelých. Prevádzkovatelia solárií by tak v budúcnosti nemali umožniť opaľovanie UV žiaričmi osobám mladším ako 18 rokov.

Ministerstvo zdravotníctva podložilo návrh najnovšími vedeckými poznatkami, podľa ktorých je ÚV žiarenie klasifikované ako karcinogén pre ľudí. Výskumy mali preukázať, že osoby pravidelne navštevujúce soláriá majú dva až trikrát väčšiu pravdepodobnosť vzniku rakoviny.

Koža pred dovŕšením 18 rokov má byť omnoho tenšia a citlivejšia, v dôsledku čoho viac reaguje na ÚV žiarenie. Nová legislatíva sa má taktiež zaoberať kozmetickými a výživovými doplnkami, ktorými sa detailne budú zaoberať regionálne úrady verejného zdravotníctva.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<< 

Zdroj: RTVS  |  Foto: Pixabay, Pexels