Poslanci Smeru na čele s Robertom Kaliňákom sa obrátili začiatkom februára na Ústavný súd s neštandardnou žiadosťou. Približne tridsať poslancov, prevažne zo Smeru, žiada, aby bol uznaný za protiústavný trest prepadnutia celého majetku. Uviedli aj svojské vysvetlenie.

Poslanci na čele s Robertom Ficom a Robertom Kaliňákom (vrátane niektorých bývalých členov ĽSNS) podpísali podľa DenníkaN ústavný návrh, v ktorom žiadajú, aby paragraf 58, odseky 2 a 3 Trestného zákona vyhlásil Ústavný súd za protiústavné. Podľa politikov je nehumánne a kruté prísť o celý majetok, ak sa aj niekto podieľa na korupcií, alebo je členom zločineckej skupiny a súd mu tak môže uložiť obligatórny trest prepadnutia majetku.

Podľa Kaliňáka môže ísť v týchto prípadoch o neprimeraný zásah do vlastníckych práv a páchateľ by mal navyše prísť iba o ten majetok, ktorý získal preukázateľne z trestnej činnosti, nie o všetok. Zákon pritom pred desiatimi rokmi presadila vláda Ivety Radičovej, no odvtedy prešli dve volebné obdobia Smeru, kedy tento zákon nikto nespochybňoval. Kaliňák ešte v roku 2017 vyhlásil, že korupcia v najvyšších kruhov neexistuje. Fico sa v poslednej dobe na tlačových besedách obúva do viacerých zákonov či obviňovania jeho ľudí.

Vyvstáva tak prirodzene otázka, či sa predstavitelia bývalej vlády nesnažia o poukazovanie na podmienky kolúznej väzby, či na trest prepadávania majetku až teraz, keď sa to týka viacerých ľudí z okolia Smeru. Od prvého januára však vstúpila do platnosti novela zákona, ktorá umožňuje ľahšie zaisťovanie majetku obvineným s tým, že nemajú čas majetok rýchlo prepísať na blízke osoby. Navyše, ústavný právnik Peter Kubina považuje takýto ústavný návrh poslancov zo Smeru za neopodstatnený a zdôrazňuje, že “uloženia tohto trestu začali dopadať na dlhoročných vysokých verejných funkcionárov a iných verejných činiteľov, ktorí boli buď priamo, alebo nepriamo nominantmi politickej strany navrhovateľov”.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: dennikn.sk │ Foto: YT/REFRESHER SK, FB/Robert Fico