Jana Cigániková (35) je opozičná poslankyňa, ktorá sa venuje predovšetkým problematike zdravotníctva, pričom v minulosti dokonca cez leto stážovala v jednej zo štátnych nemocníc. Po príchode domov sa však stáva matkou dvoch malých synov, no pri pohľade na jedného z nich iba neveriacky krúti hlavou.

Poslankyňa NR SR sa nedávno učila so svojím synom Nikolasom, ktorý je štvrták na základnej škole. Po čase s hrôzou zistila, že je viac ako desať hodín večer a chlapec stále sedí nad úlohami. Podnietilo ju to k činu a svoju frustráciu vyjadrila v príspevku, kde skritizovala školský systém a jeho nastavenie.

Vyjadrenie Jany Cigánikovej

,,CHORÝ ŠKOLSKÝ SYSTÉM. Je 22:15 a moj syn sa ešte učí. Nikolas je štvrták na ZŠ. Učí sa od piatej, kedy prišiel zo školy. Je pravda, že asi na hodinku zaspal v obývačke na koberci. Vraj je unavený. Dnes bol aj krik, slzy, zúfalstvo. Toto sa stáva pomerne často, že sa musí takto dlho učiť. Niekedy mi vraví, že má pocit, že sa namáha zbytočne, lebo aj tak donesie zlú známku. Vraví, že nič nevie. Ale veľmi dobre vie, že nemá rád školu, že na výšku nechce nikdy v živote chodiť,“ opisuje situáciu poslankyňa.

,,Ako toto môže ten chorý školský systém robiť našim deťom? Ako to môže robiť rodinám? Ja nechcem tých pár hodín, čo môžem byť so synom, na neho bľačať, aby som ho donútila do niečoho, čo neznáša. A keď sme pri tom… Rozčuľuje ma, že toľko vecí nevie. Nemá sa to naučiť v škole? Načo tam chodí, keď mu to do hlavy musím vtĺcť tu doma? Prečo mu mám vysvetľovať matematiku? Prečo nerozumie geometrii, ak mu nepomôžem doma? Ako to, že urobí 17 chýb v diktáte? Nevravte mi, že je trdlo, lebo doma mu to vysvetliť viem. A keď napíšeme diktát s chybami, zopakujeme ho znova a je to neporovnateľne lepšie. Občas aj bez chýb. Strašne sa vtedy teší a ja som pyšná. Prečo mu to škola nevie podať tak, aby ten chalan nie len pochopil, ale naučil sa tešiť z hodnoty poznania? Aby túžil po vzdelaní a tešil sa na nové vedomosti?“ nahnevane sa pýta Cigániková.

,,Keď prídeme po namáhavom dni domov, chcem si s deťmi oddýchnuť, pozrieť telku, navariť večeru, zahrať sa s Ivy, vyhnať ich von s kamošmi aspoň na chvíľku. Chcela by som pokecať o tej peknej slečne, čo sa Nikušovi páči a popýtať sa, či mu niekto neubližuje, nevysmieva sa. Rada počúvam Tomáškove polhodinové príbehy bez konca – zo školy, o ktorých si iba on v rodine myslí, že sú zábavné a sám sa na nich smeje. To potom rozosmeje mňa a Nika. Chcem mať na nich viac času. Chcem, aby sme boli spolu šťastní a nie nešťastní. A chcela by som, aby naše deti boli šťastné aj v škole. Čo tak škola hrou?“ navrhla znepokojená matka.

Poslankyňa na druhý deň aktualizovala svoj status, kde uviedla, že jej syn, aj napriek jeho snahe, prišiel domov s trojkou z diktátu. Následne priznala, že mnohí rodičia ju kontaktovali, keďže majú rovnaký problém.

Zdroj: Facebook/Janka Cigániková  |  Foto: Facebook/Janka Cigániková