Ikonický, nezabudnuteľný, jedinečný. Aj keď žil Stano Dančiak (†75) posledné roky v úzadí a pre zdravotné problémy musel hereckú profesiu zanechať, Slovensko na velikána divadelných dosiek, filmu a dabingu nikdy nezabudlo.

Herec a obľúbený humorista bol povestný svojim dôvtipom, ľudským prístupom a neraz sa cudzím ľuďom predstavoval: „Ja som Stano Dančiak – obyčajný človek.“ Aj preto Slovensko mimoriadne zasiahla nečakaná správa o úmrtí herca, ktorý zomrel zo soboty na nedeľu v spánku.

75-ročný umelec figuroval v stovkách rôznych postáv, pričom nezabudnuteľné dvojice vytvoril aj s Mirom Nogom v legendárnych skečoch Bud Bindi či s Mariánom Zednikovičom ako sluha Lorda Northona. Ikonický hlas slovenského dabingu prehral boj s rôznymi ochoreniami, pričom najväčšie komplikácie mu mala spôsobovať cukrovka, v dôsledku ktorej prišiel o zrak.

Napriek nepriaznivému zdravotnému stavu herca neopúšťal humor ani na sklonku života, čo dokazuje aj posledná snímka, ktorú na sociálnej sieti Facebook zverejnil jeho syn Martin. Stanislav na nej sedí v pohodlnom kresle, na hlave má dámsky klobúk, pričom na tvári sa mu zračí úsmev. Zbohom, maestro!

Bud Bindi

Foto: YouTube, Facebook | Video: YouTube