Slovenská futbalová reprezentácia po katastrofálnom roku 2022, behom ktorého vrámci Ligy národov tápala aj proti súperom ako boli Kazachstan či Azerbajdžan, zažilo akúsi renesanciu.

Kvôli spomínaným neúspechom bolo v žrebe kvalifikácie až v 5. koši, hoci spomedzi krajín pod hlavičkou UEFA by podľa rebríčku FIFA bolo v 3. výkonnostnom koši. Napokon sme i tak istými postupujúcimi z druhého miesta, a to ako jediný tím zo spomínaného piateho koša.

Otázkou, ktorá mnohých teraz zaujíma, je tá, ako bude vyzerať žreb skupinovej fázy EURA 2024 a čo vlastne bude rozhodovať.

ŽREB EURA 2024

Žreb sa uskutoční v sobotu 2. decembra o 18:00 nášho času. V tom čase bude známych 21 istých účastníkov (Nemecko + 20 celkov, ktoré sa umiestnili na prvých a druhých miestach) a rovnako tak aj dvanásť celkov, ktoré si zahrajú dodatočné play-off, z ktorého zíde posledné trio účastníkov podujatia.

Čo nasadzovanie do košov? Tímy budú rozdelené do štyroch košov po šesť krajín, keďže šampionát má v hlavnej fáze šesť skupín po štyri tímy.

Mnohí avšak nevedia, čo bude kľúčom k nasadzvaniu. Nebude to ani rebríček FIFA a ani rebríček, na základe ktorého sa žrebovali kvalifikačné skupiny.

Smerodajný pre žreb hlavného turnaja bude rebríček krajín v kvalifikácii. Na pomyselné 1. miesto je zaradené Nemecko ako usporiadateľ, na 2. až 11. miesto budú zaradení víťazi základných skupín, na 12. až 21. miesto druhé celky zo skupín a miesta 22 až 24 budú patriť krajinám, ktoré postúpia z dodatočnej baráže.

Pozícia Slovenska. Slovenska sa tak bude týkať 12. – 21. miesto. Najlepší druhý tím bude ešte v 2. koši, traja najhorší druhí v poslednom 4. koši a ostatných šesť celkov v 3. koši.

Podstatné je ešte dodať, že vzhľadom k tomu, že časť skupín mala päť a časť šesť tímov, z konečného bodového zisku sa bude postupujúcim odpočítavať ten bodový zisk, ktorí získali proti posledným tímom v skupine. Vo väčšine prípadov to bude teda odpočet šiestich bodov.

Slovensko už teraz určite nemôže byť najlepší tímom z druhých miest, čo znamená, že bude prinajlepšom v 3. koši. Zároveň je aktuálne pravdepodobnejšie, že bude práve v treťom a nie v poslednom štvrtom. Múdrejší budeme po sobote, keď všetkým tímom bude chýbať maximálne jeden zápas a v utorok večer bude isté už všetko.

Slovensko je na EURE 2024: Prvé reakcie hráčov či funkcionárov!

Zdroj: Hitky | Foto: IG/sfzofficial