Vláda konečne potvrdila dátum a opatrenia, ktoré budú na Slovensku platiť počas vianočných sviatkov. Hoci sa uvažovalo o dátume 21. decembra, napokon začne lockdown platiť už o dva dni skôr.

Vláda po stredajšom rokovaní za zatvorenými dverami konečne rozhodla o tom, ako budú na Slovensku vyzerať vianočné sviatky. Vo svete platí lockdown vo viacerých krajinách už aj v týchto dňoch, kým u nás sa hovorilo predovšetkým o 21. decembri. Rokovaním však politici vzhľadom k hrozivej epidemiologickej situácií napokon dospeli k záveru, že opatrenia začnú platiť už od soboty.

Od 19. decembra o 5:00 ráno podľa slov ministra zdravotníctva Mareka Krajčího platí zákaz vychádzania. Výnimku bude predstavovať cesta do zamestnania či do najbližšej lekárne, potravín, drogérie, čerpacej stanice, za dieťaťom, k lekárovi, do poisťovne, banky, na pohreb či sobáš, alebo na testovanie. Rovnako je možné ísť do prírody v rámci okresu či rekreovať sa, pokiaľ v nehnuteľnosti budú len osoby zo spoločnej domácnosti.

Počas vianočných sviatkov je podľa podpredsedu vlády Štefana Holého umožnené jednej rodine sa stretnúť maximálne s jednou ďalšou. V prípade stretnutia viacerých domácností pôjde o porušenie zákazu vychádzania a prípad môže riešiť polícia. Ak sa vrátite z “červenej” krajiny, po návrate musíte ísť do karantény a na 5. deň absolvovať test. Na tlačovej besede chýbal Igor Matovič, ktorý sa v poslednom období príliš pred kamerami neukazuje, pričom sa jej nezúčastnil žiadny predseda koaličnej strany.

Na rokovaní sa zároveň schválil aj Covid automat, ktorým sa budeme podľa epidemiologickej situácie v krajine riadiť. Automat zabezpečí predvídavosť nutných opatrení, ktoré budú podliehať aktuálnej farbe. Systém má sedem stupňov, pričom momentálne sa nachádzame v najkritickejšej čiernej. Nateraz sa nevie, koľko presne núdzový stav potrvá a či sa bude predlžovať, alebo vyhlasovať nový.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj │ Foto: YouTube/HNtelevízia