Rusko-ukrajinský konflikt je aktuálny už niekoľko rokov, no “až” vo februári 2022 vyústil do konnfliktu ozbrojeného. Tieto dva národy, ktoré žili dlhé desaťročia bok po boku, sa dostali do komplikovanej situácia. A veľmi zaujímavé slové preniesol priamo v ruskej televízii NTV Viktor Olevič.

Je tu mrkvička, na ktorú Západ láka Ukrajinu. Mrkvička vstupu do EÚ niekedy v budúcnosti v ďalekej dobe a tiež v nekonečnej dobe vstup do NATO,“ začal realisticky Olevič, ktorý predpokladá, že pomoc od západu je jedna vec, no druhá prijatie do svojich “spolkov”.

Napriek tomu sa podľa neho Ukrajinci pozerajú radšej na Západ. „Dávajú im takúto perspektívu. Možno budete žiť nie tak ako Nemci alebo Francúzi, ale ako Slováci a Česi. A to je pre Ukrajincov pozitívny výhľad, tak sa chcú mať.“

Rusko podľa neho nedokáže Ukrajincom nič porovnateľné ponúknuť. „A akú mrkvičku ponúka Rusko? Desať tisíc rubľov ľuďom, ktorí žijú v Chersonskej oblasti, perspektívu, že nikdy nebudú mať bezvízový režim a nebudú môcť nikam ísť, neuvidia svojich príbuzných v Európe, ktorých sú tam milióny.“

Takéto slová sú v Rusku, a to priamo v televízii nie celkom časté. Je to vlastne kritizovanie vlastného štátu a akoby jeho znevažovanie a poukazovanie na to, že aj “horšie” krajiny EÚ sú na tom stále lepšie než Rusko.

Zdroj: Pravda | Foto | Video: X/Anton Gerashchenko