Pondelok 22. mája sa rýchlo zmenil z očakávaného koncertu americkej pop-star Ariany Grande na teroristický útok, ktorý mal zatiaľ najviac obetí od roku 2005, kedy skupina štyroch koordinovaných teroristov zabila v Londýne dokopy 52 ľudí.

Zatiaľ je potvrdené, že pri útoku zahynulo 22 ľudí a ďalších 59 je zranených. Podľa správ BBC 12 osôb zo všetkých zranených ešte nedovŕšilo ani 16 rokov. Čo sa týka identifikácie obetí útoku, poznáme totožnosť len troch osôb a to 18-ročnej Georginy Bethany Callander, 8-ročnej Saffie-Rose Roussos a 26-ročného Johna Atkinsona.

V čase samotného výbuchu bolo na koncerte 21 000 ľudí, podľa výpovede, ktorú Natalie Selly podala relácii Good Morning America sa tesne po výbuchu pozrela po svojej pravici a videla roztrhané telo pár metrov od seba, hneď potom všade navôkol nastal chaos a panika.
Potom čo bolo potvrdené, že samotná speváčka je v poriadku, pozornosť sa upriamila na rodiny obetí. V súvislosti s týmto faktom bol zriadený aj fond na GoFundMe, ktorý sa snaží vyzbierať finančnú čiastku, ktorá by im pomohla. Facebook po udalosti aktivoval svoj „Safety check.in“ v snahe pomôcť identifikovať a nájsť hľadané osoby.

Za útokom stojí ISIS

Časopis The Guardian tvrdí, že k útoku sa už prihlásila organizácia ISIS, stojaca za viacerými útokmi v minulosti. Už 23. mája bol Britskou políciou páchateľ identifikovaný ako Salman Abedi.

Salman Abedi- druhý najmladší zo štyroch detí, narodený v roku 1994 a vychovaný v Manchestri má na svedomí teroristický útok z minulého pondelka. Rodičia útočníka sú utečencami z Líbye, do ktorej sa opäť vrátili po zvrhnutí Gaddafiho.

Čo sa týka Abediho vzdelania v rokoch 2009-2011 navštevoval chlapčenskú akadémiu Burnage a svojím okolím bol označovaný za bežného nenápadného chlapca, neskôr navštevoval Univerzitu Salford až do roku 2014, kedy štúdium ukončil.
Susedka Lina Ahmed (21) sa vyjadrila, že celá rodina sa v posledných mesiacoch správala divne, dokonca samotného Abediho videla spievať si prvú kalmu (islamskú modlidbu) nahlas na ulici, čo ju znepokojilo. Podľa francúzskeho ministra vnútra bolo dokázané, že Abedi bol v spojení s Islamským štátom.

Gerard Collomb uviedol vo francúzskej televízii, že sú potvrdené aj jeho návštevy Líbye, z ktorej sa po troch týždňoch pár dní pred útokom vrátil do Veľkej Británie. Je však pravdepodobné, že pri výrobe výbušnín mu niekto pomáhal.

Zdroj: telegraph.co.uk, The Guardian | Foto: Instagram, Twitter