Počas nedele 10. júna si dajte pozor na intenzívne búrky, ktoré môžu podľa informácií meteorológov priniesť prívalové zrážky a dokonca i krupobitie. Očakávané sú počas dnešného dňa na mnohých miestach Slovenska.

Podľa portálu imeteo.sk sa početné búrky začnú na našom území tvoriť okolo nedeľňajšieho poludnia vo veľmi vlhkom vzduchu. „Vznikať začnú spočiatku v hornatých oblastiach stredného Slovenska, kde im členitý reliéf poskytne vhodné podmienky pre inicáciu. Búrky budú rásť veľmi rýchlo a v priebehu niekoľkých minút po vzniku môžu priniesť prívalové zrážky a krupobitie,“ informuje imeteo.sk.

Z hornatých častí sa tieto búrky začnú neskôr presúvať i do nížin na západe Slovenska. Podľa meteorológov tak zároveň vo večerných hodinách postúpi nad naše územie od západu brázda nízkeho tlaku vzduchu v stredných vrstvách troposféry. Práve to bude viesť k vzniku konvektívnych systémov.

Vytvoriť by sa mali v oblasti východného Česka, ich postup sa očakáva počas noci aj nad západnú polovicu nášho územia, v pondelkových skorých ranných hodinách aj na východ Slovenska. „Búrky by mali byť sprevádzané najmä prívalovými zrážkami, no pri silnejších bunkách nie je vylúčené ani výraznejšie krupobitie či silný nárazový vietor,“ uvádza imeteo.sk.

zdroj: ReproFoto imeteo.sk

Kde budú vznikať búrky?

Prvé búrky začnú vznikať podľa imeteo.sk na strednom Slovensku, v hornatých oblastiach už krátko predpoludním. „Búrková činnosť vyvolá konvekciu aj v nížinách na západe Slovenska, kde sa očakávajú prvé búrky popoludní, cca od 14:00,“ píše imeteo.sk. Ďalšia vlna búrok dorazí počas noci od západu. „Tieto búrky postupne postúpia naprieč celým Slovenskom ďalej na východ,“ dodáva imeteo.sk.

Zdroj/Foto: imeteo.sk | Ilustračné foto: pixabay.com