Slováci majú obvykle svoju obľúbené čerpacie stanice, kde tankujú pohonné hmoty do svojich vozidiel. Občas sa však stane, že v rámci cesty zastavia aj inde. Kontroly odhalili nedostatky na týchto 8 benzínkach, ktoré dostali za nevyhovujúce podmienky pokuty.

Slovenskí vodiči majú väčšinou v meste, kde žijú, svoje obľúbené čerpacie stanice, kde obvykle dotankujú pohonné hmoty do vozidiel. Kvôli práci či počas výletov sú však nútení natankovať aj inde, hoci o kvalite paliva v danej chvíli nič netušia. Slovenská inšpekcia životného prostredia si ale počas minulého roka posvietila na 145 čerpacích staníc, odkiaľ odobrala 414 vzoriek.

Analýzou a kontrolou prešla drvivá väčšina, no našlo sa 8 čerpacích staníc, u ktorých sa zistili nedostatky v troch vzorkách nafty, štyroch vzorkách benzínu a jednej vzorke LPG:

  • Nafta na čerpacej stanici v Dolných Lefantovciach (okr. Nitra) nemala dostatočné cetánové číslo
  • Nafta v Brezne mala nadlimitné množstvo metylesterov mastných kyselín
  • Benzín v obci Brezolupy (okr. Bánovce nad Bebravou) nemal dostatočné oktánové číslo
  • Na čerpacích staniciach v Rimavskej Sobote, Svite a Michalovciach mal benzín privysoký tlak pár pre letné obdobie
  • Nafta v Bytči mala privysokú hustotu
  • LPG v Čeľovciach (okr. Veľký Krtíš) ukázala príliš veľkú koróziu na medenom pliešku

Inšpekcia uložila podnikateľom v uplynulom roku pokuty v celkovej výške 7 200 eur. Zároveň vyzýva občanov, aby sa v prípade, že majú podozrenie na nekvalitné pohonné hmoty, obrátili na Slovenskú inšpekciu životného prostredia alebo Slovenskú obchodnú inšpekciu. Ak sa vám v dôsledku nekvalitnej pohonnej hmoty poškodí motor, môžete si po získaní písomného stanoviska autoservisu, kde vám auto opravia, vymáhať náklady súdnou cestou.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: sizp.skFoto: Pexels