Slovenské lekárne po informácii Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) sťahujú z predaja tento liek na kašeľ. Kontrola v ňom zistila nedostatok v kvalite v dvoch parametroch. Nepoužívate ho náhodou aj vy?

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) vydal na svojej stránke upozornenie o stiahnutí lieku na kašeľ zo slovenských lekární. Ideo kvapky s názvom Pleumolysin: “ŠÚKL informuje o stiahnutí lieku PLEUMOLYSIN, gto por 1×10 ml (fľ.skl.hnedá s bezpeč.uzáver.), č. šarží: 100006752, 100007295, kód ŠÚKL: 4799C, z trhu. Dané šarže sa sťahujú z úrovne distribučných spoločností a lekární. Dôvodom stiahnutia predmetných šarží je zistený nedostatok v kvalite v parametroch obsah etanolu a hustota,” informujú občanov.

Liečivo sa používa pri liečbe kašľa dospelých a detí od 12 rokov a spôsobuje uvoľnenie sekrétu z dýchacích ciest a kodeín, ktorý tlmí dráždenie na kašeľ. Liečivo je vhodné pri suchom dráždivom kašli, zápale hltanu, hrtanu, priedušnice a pri akútnych či chronických zápaloch priedušiek. Liek dostal návrh na stiahnutie z preventívnych dôvodov a liečba pacientov nie je ohrozená.

Zdroj: sukl.sk | Foto: Pixabay, Facebook/Lekáreň Apia