Návrh poslancov politickej strany Most-Híd vyvolal u ľudí búrlivú diskusiu, keďže zmena zákona sa týkala vlastníctva bytov a nebytových priestorov. Poslanci v parlamente nakoniec schválili novelu, ktorá začne platiť už od 1. novembra tohto roka. Na tieto zmeny by ste sa mali pripraviť aj vy!

Radikálna zmena novely o bytoch má prispieť k lepšej informovanosti a bezpečnosti vlastníkov bytov. Zákon totiž zjednodušuje hlasovanie vlastníkov bytov o spoločných veciach. V prípade, že budú v bytovom dome potrebné menšie opravy, na schválenie opráv bude stačiť nadpolovičná väčšina prítomných vlastníkov. Majiteľ bytu môže dokonca hlasovať aj písomne.

Ak však pôjde o väčšie rekonštrukcie, ako je napríklad nadstavba podkrovných bytov, bude nutný súhlas všetkých vlastníkov. Zmena sa týka stavebných úprav aj vo vnútri v byte, keďže musí vlastník sprístupniť svoj byt na kontrolu. Tá musí preveriť, či opravy neohrozujú, nepoškodzujú alebo nemenia spoločné časti domu. Poslednou výraznou zmenou je predaj parkovacieho miesta v garáži. Už ho totiž vlastník nemusí ponúknuť ostatným spoluvlastníkom garáže, ktorí mali doteraz predkupné právo.

Foto: YouTube