Búrky, ktoré dorazili na naše územie si vyžiadali v stredu 23. mája ľudský život. Meteorológovia však varujú pred sériou búrlivých dní. Početné búrky sa u nás budú vyskytovať aj v nastávajúcich dňoch. Treba byť preto opatrný!

Podľa informácií meteorológov sa búrky na našom území tvoria vo veľmi teplom a vlhkom vzduchu. „Takýto vzduch sa následkom denného prehrievania veľmi dobre labilizuje, čím sa vzduch stáva veľmi dobrou energiou pre búrky. Situácia v uplynulých dňoch je špecifická tým, že dynamika atmosféry je pomerne slabá, a tak sa vo vlhkom a teplom vzduchu tvoria skôr stacionárne búrky, ktoré rýchlo vznikajú a rýchlo zanikajú,“ informuje imeteo.sk.

Práve takéto búrky sú omnoho nebezpečnejšie ako väčšina frontálnych búrok. Dôkazom je aj nešťastná tragická udalosť, ku ktorej došlo v stredu 23. mája v Nitre. Práve na tomto mieste sa veľmi rýchlo sformovala búrka a priniesla intenzívny dážď i blesky. Jeden z nich udrel do stromu, pod ktorým sa ukrýval muž s dáždnikom. Na mieste bol mŕtvy.

Meteorológovia preto odporúčajú, aby sme boli obozretní a sledovali meteorologický radar. V súvislosti s vyskytujúcimi sa búrkami na našom území vydal aj Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) výstrahu 1. stupňa pred búrkami opäť pre takmer celé Slovensko, kde sa OJEDINELE očakáva výskyt búrok s krúpami, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity.

„S búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 – 35 mm a nárazy vetra rýchlosť 18 – 20 m/s (65 – 70 km/h). Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu,“ uvádza shmu.sk.

zdroj: ReproFoto shmu.sk

Zdroj: shmu.sk, imeteo.sk | Foto: shmu.sk | Ilustračné foto: pixabay.com