POZOR! Na Európu sa valí veterná búrka, nazvaná Burglind a podľa informácií by mala zasiahnuť už dnes (v stredu 3. januára) viaceré európske štáty. Očakávať by tak mali poriadne búrlivý deň.

Podľa portálu imeteo.sk, by mal v zasiahnutých častiach prevládať silný vietor s rýchlosťou cez 100 km/h. Tlaková níž s tým istým menom ako veterná búrka sa bude počas dnešného dňa presúvať z oblasti Severného mora nad Dánsko a tlak v jej strede bude klesať pod 980 hPa. Práve tento výrazný tlakový gradient prinesie výrazné zosilnenie vetra.

Najvyššie výstrahy 3. stupňa boli vydané pre juh Nemecka a západ Rakúska. Vo zvyšných oblastiach a tiež vo Francúzsku, Veľkej Británii, na Beneluxe, v Rakúsku, vo Švajčiarsku, či v Taliansku meteorológovia varujú pred silným vetrom výstrahou 2. stupňa. Výrazný  front, ktorý postúpi okolo tlakovej níže prinesie výdatné zrážky. Na juhu Nemecka ich môže spadnúť dokonca až cez 50 mm.

“Táto veterná búrka dnes ovplyvní aj počasie u nás. Na mnohé miesta prinesie dážď, pričom od výšky 400 m n.m. bude snežiť. Na severe však dnes čakajte aj silný vietor a to najmä na horách. Pri snežení a silnom vetre sa budú tvoriť snehové jazyky, ojedinele aj záveje,” uviedlo imeteo.sk.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) dokonca vydal výstrahy 1. a 2. stupňa počas stredy 3. januára a piatku 5. januára. 

V stredu 3. januára platia výstrahy 1. stupňa nasledovne:

  • Banskobystrický kraj (výstraha pred vetrom na horách)
  • Trenčiansky kraj (výstraha pred snehovými jazykmi a závejmi)
  • Prešovský kraj (výstraha pred vetrom na horách, výstraha pre snehovými jazykmi a závejmi)
  • Žilinský kraj (výstraha pred snehovými jazykmi, výstraha pred vetrom na horách)

STREDA 3. januára

zdroj: shmu.sk

V piatok 5. januára platia výstrahy 1. a 2. stupňa nasledovne:

  • okres Žilina, okres Martin, okres Turčianske Teplice, okres Dolný Kubín, okres Námestovo (výstraha 1. stupňa pred vetrom na horách)
  • Banskobystrický kraj, Prešovský kraj, Žilinský kraj (výstraha 2. stupňa pred vetrom na horách)

PIATOK 5. januára

zdroj: shmu.sk

Zdroj/Foto: imeteo.sk, shmu.sk, ilustračné/Facebook