Nielen “naše” kliešte, ktoré sú nebezpečnými nositeľmi boreliózy či encefalitídy, ale po novom aj tzv. tropické kliešte v nás môžu vyvolať paniku, pretože sú ešte nebezpečnejšie a objavili sa už aj na našom území.
Pre portál pluska.sk to potvrdili vedci zo SAV, ktorí v širšom centre Bratislavy objavili zamorenie bytu tzv. kliešťami Rhipicephalus sanguineus. Tieto kliešte sú bežne objaviteľné skôr v Stredomorí, Afrike alebo Amerike. Dokáže sa prisať a parazitovať najmä na psoch, no nie je vylúčený ani človek, ktorý môže od daných kliešťov dostať baktériu rickettsiu, ktorá mu môže spôsobiť mediteránnu horúčku.
Čím sa líšia tropické kliešte od tých, čo sa na Slovensku bežne vyskytujú? Tropické sú menšie, prenášajú spomínanú mediteránnu horúčku a môžu sa rozmnožovať aj v byte či u psov. Príznaky takejto horúčky sú podobné ako pri chrípke – horúčky a bolesti celého tela. Okrem toho aj vyrážky na pokožke. Liečba nastupuje s antiobiotikami.
Dokonca vtáky môžu prenášať kliešte na väčšie vzdialenosti, medzi ktoré patrí napríklad drozd, červienka a sýkorka. Najmä drozdy vedia nakaziť až 60% kliešťov typom borélií, ktoré môžu u človeka vyvolať napríklad neuroboreliózu.
Vedci nás však UPOKOJUJÚ. Normálne sa od kliešťa nakazí tak 2 až 3% ľudí a nie všetky sú nositeľmi nákazy a nie všetky druhy borélie sú nebezpečné.
Každopádne každý kliešť, či už “domáci” alebo “cudzí” je pre človeka nepríjemný a treba si dávať pozor najmä pri pobyte v prírode. Ak sa akýkoľvek kliešť u vás vyskytne, treba ho čím skôr odstrániť, najlepšie do 12 hodín. Ak sa však u vás objavia príznaky boreliózy, ktoré sú taktiež podobné ako pri chrípke, len ich sprevádza aj narastajúci červený fľak, treba čo najskôr vyhľadať lekára.
Zdroj: pluska.sk | Foto: pixabay.com