Na pohľad krásna rastlina môže prilákať vašu pozornosť a mnohí ľudia sa jej aj so zvedavosťou dotknú. Málokto z nich však vie, že ide o nebezpečný druh, ktorý im môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. Mali by ste preto zbystriť pozornosť, ak sa dostanete do jej blízkosti.

Ľudia by mali byť veľmi opatrní, ak prídu do kontaktu s dekoratívnou okrasnou rastlinou Boľševník Obrovský. V minulosti sa vysádzala na turistických územiach, no pokojne sa môže objaviť aj ako súčasť zelene v mestských parkoch. Patrí však k najnebezpečnejším inváznym rastlinám na slovenskom území.

Šťava z bylín a listov môže pri kontakte s pokožkou spôsobiť silné popáleniny spojené s poleptaním kože či pľuzgiermi. Vo výnimočných prípadoch môže človek prísť o zrak. Pri prvotnom kontakte ľudia necítia bolesť, v dôsledku čoho automaticky neodtiahnu ruku.

Pľuzgiere sa môžu objaviť počas ďalších 48 hodín, pričom sa môžu hojiť aj niekoľko mesiacov a zanechať jazvy. Na pozore by mali byť aj psíčkari, keďže aj ich domácim miláčikom môže Boľševník spôsobiť ťažké zranenia a slepotu, ak sa rastliny dotknú hlavou. Poranenia môžu byť také vážne, že im psík podľahne.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: vedanadosah.cvtisr.sk  |  Foto: FB/Karakoram, Zelený Jablonec, Pixabay