Česká Štátna poľnohospodárska a potravinárska inšpekcia našla vo výrobku nebezpečnú látku ohrozujúcu zdravie človeka. Varovanie pred produktom je dokonca v európskej databáze RASSF, pričom sa potravina zrejme nachádza aj na slovenskom trhu.

Česká Štátna pôdohospodárska a potravinárska inšpekcia (SZPI) zadržala v spolupráci s colníkmi zásielku sušených fíg z Turecka. Išlo o 6,66 tony, ktoré sa, našťastie, nedostali do supermarketov. Je však pravdepodobné, že tento tovar sa už na českom i slovenskom trhu nachádza.

Analýza preukázala, že figy obsahovali 97,4 ug / kg aflatoxínu, pričom limit je 6,0 ug / kg. Prekročené limity boli aj v prípade aflatoxínov B1, B2, G1, G2. Ide o mykotoxíny, ktoré vytvárajú v tele plesne a patria medzi rakovinotvorné látky.

Tovar zadržaný na colnici má byť v najbližších dňoch zlikvidovaný. Nebezpečný produkt je však stále v predaji do vypredania zásob, pričom by ste ho rozhodne nemali konzumovať. Varovanie je dôležité práve v tomto období, keďže mnohí si vychutnávajú figy predovšetkým cez sviatky. Buďte preto pri nákupe opatrní a vyhnite sa produktu, kde je dovozcom Turecko.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: szpi.gov.cz  |  Foto: szpi.gov.cz, depositphotos.com