POZOR! Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje na oficiálnej webovej stránke na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásil do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky).

Ján Mikas, hlavný hygienik Slovenskej republiky, na oficiálnej stránke Úradu verejného zdravotníctva upozorňuje na nevyhovujúce výrobky. V prvom prípade ide o ,,Brush – on Gel Nail Kit (gél v súprave na umelé nechty), značka: KISS, typ výrobku: 63374 KGLK01/JR0711 CR05, krajina pôvodu: USA, výrobca: Kiss Products Inc., Port Washington, NY 11050, United States.“ Vo výrobku boli zistené látky Toluidine a Anisidine, ktoré nie sú povolené v súlade s rezolúciou Európskej únie.

Ďalšími nevyhovujúcimi výrobkami sú prírodné farby na vlasy. V prvom prípade ide o ,,Indus Valley gel coloration, značka: Indus Valley, krajina pôvodu: India.“ Druhým výrobkom je ,,Brow Henna medium brown, značka: AS Lashes, krajina pôvodu: Slovinsko.“ V oboch výrobkoch bola prekročená povolená koncentrácia látky p-aminophenol, ktorá predstavuje nebezpečenstvo pre zdravie.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Nebezpečnými sú však aj vybrané farby na tetovanie. Vo výrobkoch sa nachádzalo prekročené množstvo polycyklických aromatických uhľovodíkov vrátane benzo(a)pyrene. Posledný výrobok dokonca obsahuje aromatický amin-4-methyl-m-phenylenediamine. Ide o látku, ktorá by sa vôbec nemala nachádzať vo farbách na tetovanie.

BLK Tattoo ink – farba na tetovanie

All purpose black Tattoo ink  – farba na tetovanie

Orange Tattoo ink  – farba na tetovanie

Black Tattoo ink  – farba na tetovanie

The Alex De Pase Series, Magenta Tatto ink  – farba na tetovanie

Arte Stylo Cafe Tatto ink  – farba na tetovanie

Zdroj: uvzsr.sk  |  Foto: uvzsr.sk, Pixabay