Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky (ŠVPS SR) upozornila prostredníctvom svojej oficiálnej webovej stránky na nebezpečný výrobok, v ktorom bola nájdená ohrozujúca látka pre zdravie človeka.

V období vianočných sviatkov sa na stole objavujú sušené figy s ostatnými dobrotami, ako sú sušené jablká, ďatle, hrušky či slivky. Zrejme aj z tohto dôvodu bola vykonaná úradná kontrola v prevádzke Billa s.r.o. na Garbiarskej ulici v Liptovskom Mikuláši. Kontrolóri našli vážne nedostatky v prípade jedného z výrobkov.

Ide o „Figy sušené“, 400g, DMT 30.12.2022, šarža L:090021823-11-290, krajina pôvodu Turecko, baliareň Vetter Slovakia s.r.o., Priemyselná 2, 920 01 Hlohovec“. V analyzovanej vzorke sa preukázalo prekročenie maximálneho obsahu aflatoxínu B1, a dokonca aj sumy aflatoxínov B1, B2, G1, G2.

Konzumácia uvedenej látky spôsobuje vážne zdravotné problémy. Výrazne poškodzuje pečeň, pričom hrozí riziko vytvorenia zhubných nádorov. Inšpektori okamžite nariadili zákaz predaja uvedeného výrobku. Spoločnosť Vetter Slovakia s.r.o. zároveň musí stiahnuť výrobok z trhu a informovať o tom aj odberateľov.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: svps.sk  |  Foto: svps.sk, depositphotos.com