Polícia v Banskobystrickom kraji upozorňuje občanov, aby boli mimoriadne obozretní. Neznámi páchatelia mali opäť zneužívať dôverčivosť seniorov, ktorí sú opakovane okrádaní a uvádzaní do omylu.

V okrese Žiar nad Hronom zaznamenala polícia niekoľko prípadov, kedy neznámy páchateľ kontaktoval dôchodcov a vydával sa za ich príbuzných v zámere vylákať peniaze. V dvoch prípadoch si však, našťastie, seniori informácie overili u svojej rodiny, pričom práve tento spôsob vás môže uchrániť od ujmy na majetku.

“V stredu 2. januára zatelefonoval na pevnú linku 79-ročnej dôchodkyne muž, ktorý sa vydával za jej synovca a oznámil jej, že je práve v banke a potrebuje požičať nejaké peniaze, ktoré jej vráti, len čo si ich vyberie z banky. Poškodená, nakoľko ho považovala za svojho príbuzného povedala, že mu môže poskytnúť 8-tisíc eur, ktoré má doma. Krátko na to aj vyšla pred bytovku, kde však neprišiel synovec, ale neznámy muž. Dôverčivej žene oznámil, že synovec prísť nemôže, že sedí u riaditeľa v banke, a že on mu peniaze odovzdá. 79-ročnej žene dal k telefónu osobu, ktorá jej toto potvrdila a neznámemu mužovi v obálke odovzdala 8-tisíc eur. Vzápätí však osobne zašla do pobočky banky, kde zistila, že sa stala obeťou podvodníkov,” uviedla Petra Kováčiková, hovorkyňa Policajného zboru v Banskej Bystrici.

Toto skúšajú na seniorov:

1. Cudzia osoba vám zavolá na pevnú linku alebo mobil, predstaví sa ako váš príbuzný (napr. syn, vnuk, dcéra, brat) a žiada o finančnú pomoc. Neskôr vám opäť zavolá, že pre peniaze nemôže prísť osobne a poprosí vás, aby ste peniaze odovzdali jeho sekretárke, kamarátovi či inej osobe.

2. Niekto vás osloví na ulici, že nie je tunajší, milo vás poprosí, aby ste mu ukázali cestu do nemocnice, následne vás úpenlivo prosí, aby ste mu požičali peniaze na zaplatenie operácie pre jeho známeho alebo príbuzného, ktorý mal ťažkú nehodu a leží v nemocnici vo vážnom stave. Ako zálohu vám ponúkne peniaze v inej mene.

3. Cudzia osoba vám zazvoní pri dverách, predstaví sa ako pracovník istej spoločnosti a tvrdí, že vám prišiel odovzdať výhru alebo vám niekto telefonicky oznámi, že ste sa stali výhercom.

4. Niekto vám zazvoní pri dverách a prestaví sa ako pracovník plynární, elektrární, vodární, či iných spoločností a tvrdí, že prišiel odpísať stav plynomeru, vodomeru alebo elektromeru alebo vám prišiel vyplatiť preplatok či inkasovať nedoplatok.

5. Niekto vám zazvoní pri dverách a ponúka na predaj rôzny tovar za výhodné zľavy (napr. hrnce, nože, deky, stavebné náradie).

“Nevpúšťajte takéto osoby do svojich príbytkov, pokiaľ si nie ste istí, že ide o skutočných zamestnancov spoločností. Snažte sa overiť túto skutočnosť u ich zamestnávateľa, či na obecnom úrade alebo požiadajte svojho suseda či príbuzného, aby bol prítomný pri vstupe takejto osoby do Vášho príbytku. V žiadnom prípade nedávať peniaze osobe, ktorú nepoznáte, ani keď Vám tvrdí, že ju poslal Váš príbuzný. Nikdy na takéto, či podobné požiadavky nepristupujte, vyhýbajte sa komunikácii s týmito osobami. Ak máte čo i len podozrenie, že by mohlo ísť o podvodníkov, kontaktujte ihneď políciu na čísle 158,” žiada a dôrazne upozorňuje polícia Slovenskej republiky.

Zdroj: Polícia