Po novom roku by si mali Slováci okrem prebytočných kíl dávať po sviatkoch pozor aj na veľmi dôležitú povinnosť. V prípade, že na tento malý, ale dôležitý detail zabudnete, hrozí vám pokuta až 331 eur.

Slováci by si mali dať v najbližších dňoch poriadny pozor na to, aby nezabudli na dôležitý detail, ktorý sa týka všetkých, ktorí menili v roku 2018 svoju zdravotnú poisťovňu. Ak ste sa totiž rozhodli pre zmenu poisťovne, musíte túto skutočnosť nahlásiť svojmu zamestnávateľovi.

Poistencom novo zvolenej poisťovne ste pritom oficiálne od 1. januára 2019 a momentálne vám plynie lehota na nahlásenie zmeny zamestnávateľovi, ktorá skončí 8. januára: “Poistenec, ktorý zmenil zdravotnú poisťovňu, je povinný oznámiť to svojmu zamestnávateľovi do 8 dní od samotnej zmeny. To znamená do 8. januára 2019,” uviedla hovorkyňa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Andrea Pivarčiová pre Plusku.

Zamestnávateľ sa pritom musí túto skutočnosť dozvedieť čo najskôr, aby vedel, do ktorej poisťovne má posielať zdravotné odvody za svojho zamestnanca. V prípade, že by ste túto lehotu premeškali, hrozí vám z Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou pokuta až vo výške 331 eur. Dobrou správou ale je, že v súčasnosti už nemusíte odovzdávať poisťovni starý preukaz či nahlasovať zmenu lekárovi a nový preukaz vám mal byť zaslaný poštou už počas decembra.

Vyše 30-tisíc poistencov prešlo v roku 2018 do poisťovne Dôvera

Zdroj: pluska.sk | Foto: Facebook/Dôvera