Od januára 2020 sa opäť zvýši minimálny vymeriavací základ pre výpočet sociálneho poistenia. Rovnako sa zvýši aj suma odvodov na verejné zdravotné poistenie. Vieme, koľko si priplatíte po Novom roku!

Od januára 2020 sa Slováci musia opäť pripraviť na zvyšovanie povinných odvodov, ktoré musia odvádzať do štátnej kasy. Znova sa totiž navyšuje vymeriavací základ, z ktorého sa vypočítava výška sociálneho poistenia. Ten sa po Novom roku zvýši na 506,50 eura, takže samostatne zárobkovo činné osoby zaplatia mesačne 167,89 eura. Maximálny vymeriavací základ sa zvyšuje na sumu 7 091 eura, pri ktorom zaplatia SZČO poistenie vo výške 2 350,60 eura.

Rovnako sa musíte pripraviť aj na pravidelné zvyšovanie sumy za zdravotné poistenie, ktoré sa vypočítava v závislosti od priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky. Od januára 2020 sa minimálny preddavok na poistné zvýši z pôvodných 66,78 eura na 70,91 eura. V prípade zamestnancov a zamestnávateľov platí pomer 4 percentá a 10 percent. Slováci, ktorí si odvody platia sami, musia novú sumu po prvýkrát uhradiť najneskôr do 8. februára.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: socpoist.sk, dovera.sk │ Foto: Pexels