POZOR! Polícia Slovenskej republiky upozornila na podvodné ponuky práce v Anglicku. Podľa informácií ide o klasickú metódu, pri ktorej narazíte na internete na skutočne dobre vyzerajúcu pracovnú ponuku. 

V týchto konkrétnych prípadoch možno hovoriť o projekte The Student Room. V mnohých prípadoch dôjde i k osobným pohovorom a práve na tých poskytnú záujemcovia o svojej osobe citlivejšie údaje, kópie občianskeho preukazu, či dokonca zaplatia zálohu za ubytovanie. Polícia poskytla niekoľko spôsobov ako sa pred týmto typom podvodu ochránite, no tiež, čo robiť, ak sa stanete obeťou.

Ako sa chrániť?

  • Skontrolujte pravopisnú správnosť doručených emailov a dokumentov – chyby môžu znamenať podvodný charakter.
  • Ak je spomenuté vízum, kontaktujte ambasádu reprezentujúcu krajinu potencionálneho zamestnania o postupe a cene pri vybavovaní víz.
  • Skontrolujte či sa informácie o cene a postupe obdržané od ambasády zhodujú s informáciami obdržanými od personálnej agentúry – ak sa nezhodujú, môže sa jednať o podvod.
  • Pozorne si skontrolujte či daná agentúra skutočne existuje. Ak áno, kontaktujte ju priamo cez kontaktné údaje/formulár poskytnutý na ich internetovej stránke a overte si pravosť pracovnej ponuky.

Čo ak sa stanete obeťou?

  • Ak máte podozrenie že Vaše bankové údaje boli prezradené alebo zneužité, okamžite kontaktujte svoju banku.
  •  Úplne ukončite komunikáciu s “agentúrou”, ale zapíšte si ich detaily a kontaktujte Políciu. Upozornite poskytovateľov internetovej stránky o možnom zneužití ich služieb.

Zdroj: Facebook Polícia Slovenskej repubilky, ilustračné foto/YouTube