Vladimír Lengvarský už pred niekoľkými týždňami avizoval, že dôjde k zmene pravidiel v súvislosti s karanténou, keďže sa obáva veľkého výpadku zdravotníkov počas prichádzajúcej vlny omikron. Rezort zdravotníctva, Konzílium odborníkov a Úrad verejného zdravotníctva napokon pozmenili dlhodobo trvajúce opatrenia.

Od dnešného dňa (25. januára) sa oficiálne skracuje izolácia a karanténa. Doteraz bolo stanovených 10 dní nútenej karantény, no tento interval sa skracuje na 5 dní, ak sa u infikovaného človeka neobjavia posledných 24 hodín žiadne príznaky. Ďalších 5 dní však musí uvedená osoba nosiť všade respirátor a nenavštevovať prevádzky ako reštaurácie či hotely.

Za pozitívnu osobu sa bude považovať každý, komu bude doručený pozitívny výsledok PCR testu, Lamp testu, no bude stačiť aj domáci antigénny test, ktorý by mal však posúdiť všeobecný lekár. Taktiež sa skracuje aj izolácia infikovaných osôb a karanténa pre ľudí, ktorí boli v úzkom kontakte s nakazeným človekom. V prípade, ak ide o plne zaočkovaných alebo prekonaných, karanténa pre nich neplatí, no ďalších 7 dní musia nosiť respirátory a nenavštevovať miesta, kde sa združuje veľké množstvo ľudí.

Karanténa pozitívne testovaných

Miesto izolácie môže osoba pozitívna na ochorenie opustiť iba na nevyhnutný čas spojený s:

a) nevyhnutným poskytnutím zdravotnej starostlivosti osobe pozitívnej na ochorenie,
b) odberom vzorky biologického materiálu osobe pozitívnej na ochorenie v súvislosti s diagnostikou ochorenia COVID-19,
c) účasťou na pohrebnom obrade zosnulej blízkej osoby.

  • Ak ide o maloletého, zodpovedá za plnenie povinností zákonný zástupca dieťaťa alebo osoba vykonávajúca náhradnú osobnú starostlivosť, pestúnsku starostlivosť alebo ústavnú starostlivosť.
  • V období od odberu vzorky biologického materiálu na účely testu do oznámenia pozitívneho výsledku testu je osoba povinná obmedziť kontakt
  • Kontakt s osobou, ktorá opustila miesto izolácie, nie je považovaný za úzky kontakt.

Karanténa osôb po úzkom kontakte s osobou pozitívnou na ochorenie

  • Všetkým osobám, ktoré prišli do úzkeho kontaktu s pozitívne testovanou osobou sa nariaďuje karanténa v domácom prostredí.
  • Povinnosť karantény sa nevzťahuje na osobu, ktorá nemá klinické príznaky ochorenia.
  • Ustanovenie neplatí pre osoby, ktoré mali úzky kontakt s osobou pozitívnou na ochorenie, ohrozenie imunodeficientnej osoby na pracovisku, všeobecný lekár posúdi karanténu ako potrebnú.
  • Karanténa začína:
    a) od momentu, kedy sa osoba dozvie, že osoba, s ktorou bola v úzkom kontakte, je osoba pozitívna na ochorenie,
    b) pri osobe od momentu, kedy sa u nej vyskytne akýkoľvek z klinických príznakov.
  • Karanténa končí uplynutím doby 5 dní od posledného kontaktu s osobou pozitívnou na ochorenie, pokiaľ sa počas posledných 24 hodín tejto doby u osoby nevyskytli klinické príznaky ochorenia znemožňujúce pracovnú činnosť. Po ukončení doby karantény je osoba povinná mať na verejnosti po dobu 5 dní respirátor.
  • Ak sa u osoby v karanténe vyskytne akýkoľvek z klinických príznakov ochorenia, osoba je povinná kontaktovať svojho všeobecného lekára, ktorý rozhodne o ďalšom postupe.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: uvzsr.sk  |  Foto: YT/HNtelevízia, Pixabay, FB/MZ SR