Odborníci po najnovšej štúdií varujú tehotné ženy pred nebezpečenstvom bežne užívaného lieku. V opačnom prípade hrozí ich bábätkám tak často spomínaný strašiak menom ADHD alebo hyperaktivita.

Odborníci dvíhajú po najnovšej štúdii na Univerzite v Bristole varovný prst. Pozorovania 14-tisícok detí vo veku od 6 mesiacov do 11 rokov doviedli výskumníkov k záveru, že užívanie bežného lieku proti horúčke a bolesti nemusí byť pre tehuľky taký vhodný, ako sa doteraz verejnosť domnievala. Paracetamol, teda liek, po ktorom siahame v prípade bolesti či chrípky, bol až doposiaľ považovaný za bezpečný aj pre tehotné ženy.

Najnovšie alarmujúce výsledky však varujú, že ak tehotné ženy užívajú paracetamol, môžu sa u detí vyskytovať problémy so správaním či astmou. Ide však len o predbežnú štúdiu, ktorá upozorňuje na možné riziko. To, či za ADHD naozaj môže stáť aj paracetamol, sa tak musí ešte dôkladnejšie preskúmať.

Lekár, ktorý výskum viedol, má ale pre tehotné jednoznačný odkaz: „Ženy by mali byť opatrné pri užívaní liečiv počas tehotenstva a vyhľadať pomoc, keď je to nevyhnutné,“ uviedol podľa denníka TheSun. Ďalší výskum sa teraz zameria na to, či sa problémy so správaním vyskytnú aj u starších detí matiek, ktoré počas tehotenstva užívali paracetamol.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: thesun.co.uk │ Foto: Pixabay