Úrad verejného zdravotníctva varuje Slovákov pred veľmi nebezpečným výrobkom, ktorý sa mohol dostať na pulty našich predajní. Obsahuje vysoké množstvo kadmia a olova, ktoré sú rizikom pre ľudské zdravie.

Úrad verejného zdravotníctva vydal v pondelok varovanie pred nebezpečným výrobkom, ktorý sa mohol dostať aj na pulty slovenských predajní: “Dňa 08.07.2019 bolo Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky Rýchlym výstražným systémom pre potraviny a krmivá (RASFF) zaslané výstražné oznámenie Českej republiky z dôvodu migrácie kadmia a olova zo skleneného hrnčeka neznámeho pôvodu,” píše sa na stránke.

Má ísť o hrnček, ktorý má na etikete uvedený text: skleněný Hrnek 3 ks, 500 ml, značka: Smart Cook, ITEM NO: 231 45 19, pričom osoba zodpovedná za uvedenie na trh je uvádzaná ako: Elmich Trading s.r.o., Vlčkova 1064/6, PRAHA – Černý Most. Distribútorom je Incomp s.r.o., Korunní 2569/108, 101 00, Praha 10 – Vinohrady a predajcom Chinh Nquyen Van, kpt. Bartoše 412, 530 09 Pardubice.

Laboratórnou analýzou bolo vo výrobku nájdené zvýšené množstvo olovia a kadmia, pričom kadmium dosiahlo na ústnom okraji hrnčeka hodnotu 13 mg/predmet, hoci povolené maximum je 0,2 mg. Hodnota olova na ústnom okraji hrnčeka dosiahla hodnotu 190 mg/predmet, hoci povolené maximum je 2 mg. Úrad na čele s hlavným hygienikom Jánom Mikasom Slovákom odporúča, aby daný výrobok vôbec nekupovali, prípadne ho vrátili späť predajcovi, nakoľko môže predstavovať pre ľudské zdravie riziko.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: uvzsr.sk │ Foto: uvzsr.sk, Pixabay