Igor Matovič dnes na tlačovej konferencii informoval o stretnutí s predstaviteľmi z oblastí, ktorých sa koronavírus a bezpečnostné opatrenia dotkli najvýraznejšie. Na tomto zhromaždení s názvom „ako prežijeme zimu“ išlo prioritne o päť odvetví, ktorým sa v najbližších dňoch plánuje ústredný krízový štáb venovať najviac. Zástupcovia športu, škôl, cestovného ruchu a gastronómie, taktiež aj zástupcovia cirkvi a kultúry, boli na stretnutí prítomní, a to nielen ako diváci. Ak budú mať záujem o otvorenie prevádzok, stanú sa priamymi „spolupracovníkmi a spoluorganizátormi“ následného uvoľňovania opatrení na Slovensku.

Premiér Igor Matovič informoval na tlačovej konferencii o priamej účasti zástupcov zasiahnutých oblastí. Na dnešnom stretnutí totiž preberali možnosť súčinnosti odvetví, ktoré najviac zasiahla koronakríza. Prevádzkovatelia jednodtlivých zariadení by mali zriadiť odberové miesta priamo vo svojich priestoroch. Nejedná sa iba o športové haly či školy, vláda žiada aj reštaurácie, kiná, divadlá, ba dokonca i kostoly, aby priložili ruku k dielu.

Raz za tri týždne by mali títo prevádzkovatelia spoločnými silami zorganozovať územné testovanie občanov Slovenska. Jednalo by sa o 5 000 odberných miest, ktorým bude štát poskytovať materiál, zdravotníkov aj vojenskú výpomoc. Zástupcovia týchto piatich odvetví majú čas na rozmyslenie do piatku 13. novembra. Potom sa majú vyjadriť, či im tieto organizovania plošných testovaní jedenkrát za tri týždne stoja za otvorenie prevádzok pre verejnosť, rovnako tak majú aj možnosť odmietnuť a zostať zatvorení.

Igor Matovič na čele ústredného krízového štábu ďalej informuje, že nasledovné testovanie Slovenska by sa malo uskutočniť posledný novembrový víkend. Vláda predpokladá náročnú zimu a náročné udržiavanie situácie pod kontrolou. Práve pre strach z narastania krivky počtu infikovaných sa im tieto pravidelné plošné testovania organizované nie štátom, ale prevádzkovateľmi, zdajú ako najvhodnejší spôsob k spokojnosti oboch strán. Do piatku 13. novembra teda zostáva otázkou, či k takémuto riešeniu reštaurácie, kiná, divadlá, kostoly, školy či sportoviská skutočne pristúpia. Ak by sa tak stalo, Slováci budú chodievať na územné testovania v pravidelných trojtýždňových intervaloch, zato však „spoločensky vyžití“ vďaka otvoreniu hromadných podujatí.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: Youtube/HNtelevízia | Foto: pxhere.com, YT